Author : Слободен печат

Вести Економија

Градежниот сектор стравува дека ќе има проблем со ликвидноста

Слободен печат
Компаниите од градежниот сектор стравуваат дека веќе во април би имале проблем со ликвидноста и оти за брзо време градежништвото може да биде дел од...
Вести Економија Слајдер

Холандија и донира на Македонија тестови за коронавирус базирани на нуклеарна технологија

Слободен печат
Холандија ќе даде поддршка за Северна Македонија преку набавка на тестови за коронавирус базирани на нуклеарна технологија кои се развиени од страна на Меѓународната агенција...
Вести Економија

Се зголемува субвенцијата за задржано женско јагне

Слободен печат
Од досегашните 700 сега државата дава финансиска поддршка во висина од 1500 денари за секое задржано женско јагне, со што вкупната субвенција доколку се вкалкулира...
Вести Економија

Општинскиот Црвен крст од Гостивар ќе добие 150 илјади денари од општината

Слободен печат
Локалната самоуправа ќе издвои 150.000 денари за потребите на општинската организација на Црвениот крст. Одлуката ја соопшти градоначалникот на Арбен Таравари и најави дека уплатата...
Вести Економија

ЕВН донира 210 илјади евра за справување со кризата

Слободен печат
„ЕВН Македонија” одвои 200.000 евра кои се наменети за Министерството за здравство, средства кои ќе се користат за набавка на медицинска опрема и материјали за потребите на јавниот...
Вести Економија

Невработеноста во САД се искачи на рекордно високо ниво

Слободен печат
Повеќе од 6,5 милиони Американси аплицирале за искористување на надомест за ублажување на економската криза поради престанок на работа како последица на борбата за справување...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Најново истражување за КОВИД-19: Научници пронајдоа траги од вирусот онаму каде што очекуваа

Слободен печат
Научниците од Универзитетот за медицина во Небраска во неделата произлегле со инфорфмации од неодамнешна студија од универзитетот, која опшишува патерни на трансмисија на Ковид-19. Студијата...
Вести Економија

Петров: Со мерките на Владата се помагаат 250 илјади работници и 35 илјади компании

Слободен печат
Потпретседателот на Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија, Коста Петров, на прес – конференција истакна дека земјава во моментов поминува низ неизвесни времиња за сите, но пораката е една...
Вести Економија

ЕУ одговори на барањето на Санчез за „Маршалов план“

Слободен печат
Европската Унија понуди „Маршалов план“ за заздравување на европската економија по кризата предизвиката од пандемијата со корона вирусот. Претседателката на Европската комисија, Урсула Фон дер...
Вести Економија

Нелоски: Земјава ќе се спаси од вирусот но не и од беспарицата

Слободен печат
Нема бизнисмен или стопанственик којшто не е збунет или загрижен од недостатокот на конкретна мерка за помош на реалниот сектор во државата. Македонија можеби ќе се...