„Ауди“ ја повлече „провокативната“ и „опасна по живот“ реклама со девојчето и бананата

Германскиот производител на автомобили „Ауди“ се извини поради рекламата со девојчето кое потпрено на автомобилот со високи перформанси јаде банана.

Спорната реклама со девојчето е снимена за промоција на моделот РС4, а на официјалните страници моделот се рекламира како семеен автомобил, што веројатно и ја започна лавината од негативни критики на социјалните мрежи.

Слоганот на „Ауди“ над фотографијата гласи: „Срцето нека ви чука побрзо – во секој поглед“.

Рекламата предизвика многу негативни реакции на Твитер.

Многу корисници сметаат дека позата на детето е „провокативна“ и „опасна по живот“.

Некои од реакциите беа дека возачот никако не би можел да го види детето чија глава не се гледа над хаубата и кое е потпрено на предниот браник на автомобилот.

Прочитајте и...  Малку жени би имале храброст да го облечат ова: Погледнете како се појави Карлеуша на снимањето на „Ѕвездите на Гранд“ (ФОТО)

Други ја критикуваа сексуалната сугестија на фотографијата со оглед на тоа што, како што тврдат, бананите и автомобилите често се симболи на машката страст.

„Го слушаме вашиот глас, но да расчистиме: Ние се грижиме за децата. Искрено се извинуваме поради оваа фотографија и ќе се погрижиме да не се користи во иднина“, напишаа од компанијата.

Германската компанија вели дека започнала истрага како дошло до објава на оваа фотографија.

Прочитај повеќе

10 симптоми што укажуваат на почеток на Алцхајмерова болест

Слободен печат

Дневен хороскоп за 30 септември: Во љубовта никаде не треба да брзате, сѐ што е ваше, ќе си дојде

Слободен печат

Виц на денот: Тоалетна хартија

Слободен печат

Ирина Шајк не можеше да си ја закопча сукњата, па ѕирна задникот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Како да препознаете дека на вашето тело му недостига магнезиум? Минералот кој е важен за виталните функции!

Слободен Печат

Погледнете зошто путерот од кикирики може да ви помогне полесно да заспиете!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Малку жени би имале храброст да го облечат ова: Погледнете како се појави Карлеуша на снимањето на „Ѕвездите на Гранд“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Страста на жената во овој хороскопски знак привлекува многумина, но е тешка за сакање!

Слободен Печат

Филмскиот фестивал во Кан ќе се одржи во мини, симболично издание!

Слободен Печат

Кајли Џенер ужива во есента: Најмладата милијардерка го дочека новото годишно време во бикини кое едвај ѝ ги задржа градите! (ФОТО)

Слободен Печат

Морничавиот проект на Нетфликс: Што би направиле за само малку слава? (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѕвездата од серијата „The Witcher“ сака да биде новиот Бонд: Дали Хенри Кавил е вистинскиот избор за агентот 007?

Слободен печат