Атина: Затворена плажа и барови поради непочитување на протоколите за работа

epa08425620 A photo taken by drone shows Karathona beach, near Nafplio, Peloponese, Greece, 16 May 2020. Hundreds of organized beaches opened to th?e public on 16 May, though they are to operate subject to strict health and safety guidelines due to the coronavirus pandemic, amid forecasts of a rec?ord heat wave. EPA-EFE/VANGELIS BOUGIOTIS

Плажата била казнета со 7.000 евра поради поголемиот број посетители од дозволеното.

Поради непочитувањето на здравствените протоколи и мерките, организирана плажа и три барови на плажа во близина на Атина се затворени во последните 15 дена, а изречена им е и парична казна, јави дописничката на МИА на Атина.

Плажата била казнета со 7.000 евра поради поголемиот број посетители од дозволеното.

Според здравствените протоколи, плажите треба да работат со ограничен број лица, а во моментот кога надлежните вршеле контрола, на плажата имало 237 лица, наместо 220 колку што е дозволено согласно со површината и големината на просторот.

Надлежните тврдат дека тие ги почитувале мерките и во дозволениот број на посетители, но на самата плажа постојат делови преку кои може да се влезе и да се избегне централниот влез, па затоа од општината, во чија надлежност е организираната плажа, доставиле приговор за изречената казна.

Видео на денот