АТИНА СЕ ГУШИ ВО ЃУБРЕ: И оваа година штрајкови на комуналците ја парализираа грчката престолнина

Работници на комунални служби во Атина започнале низа на штрајкови поради кои почнало да се собира ѓубре на улиците во градниот град во Грција.

Синдикатите денеска најавиле почеток на протестна кампања. Тие се против плановите на новата конзервативна влада да ги промени правилата за штрајк и да ги прошири улогите на приватниот сектор во давање на комунални услуги.

Штрајковите кои се планирани за следната недела треба да спречат големата количина ја ѓубре да го попречи јавниот сообраќај.

Неколку синдикати планираат маршови во Атина и други градови. Од друга страна, градската управа ги повика жителите на Атина да ја ограничат количината на ѓубре додека не прекинат протестите.

Прочитајте и...  Д-р Кон предупредува: Белград моментално е потенцијална бомба

Прочитај повеќе

Спасовски: Прашање на политички проценки и договарања е дали СДСМ ќе коалицира со ДУИ

Слободен печат

Германија ги заострува мерките: Ќе се забранува патување во и надвор од погодените области

Слободен печат

Азербејџанскиот претседател го разреши од функција министерот за надворешни работи поради конфликтот со Ерменија

Слободен печат

Макрофинансиска помош од 80 милиони евра од ЕУ за С. Македонија за борба со Ковид-19

Слободен печат

Годишни одмори и затворени граници: Италијанците сакаат на Малдиви, Шпанците во Италија

Слободен печат

Почна кампањата за помош на медицинските сестри кои работат во ковид центрите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Путин: Поради пандемијата Русија влезе во длабока криза, но одговорот беше соодветен

Слободен печат

Нови 94 случаи со Ковид-19 во последните 24 часа, починаа осум лица

Слободен печат

Фејсбук соочен со одлуката на Европскиот суд за правда, ќе ги разгледува последиците

Слободен печат

„Сименс“ најави: Околу 140 илјади работници ќе работат од дома

Слободен печат

Спасовски: ДИК е должна да излезе на пресконференција и да ги соопшти конечните резултати

Слободен печат

Апасиев: Левица е оштетена за околу 10 илјади гласа, украдени ни се тројца пратеници

Слободен печат