АТИНА СЕ ГУШИ ВО ЃУБРЕ: И оваа година штрајкови на комуналците ја парализираа грчката престолнина – Слободен печат
ВестиРегион

АТИНА СЕ ГУШИ ВО ЃУБРЕ: И оваа година штрајкови на комуналците ја парализираа грчката престолнина

Штрајковите кои се планирани за оваа недела треба да спречат големата количина ја ѓубре да го попречи јавниот сообраќај.

Работници на комунални служби во Атина започнале низа на штрајкови поради кои почнало да се собира ѓубре на улиците во градниот град во Грција.

Синдикатите денеска најавиле почеток на протестна кампања. Тие се против плановите на новата конзервативна влада да ги промени правилата за штрајк и да ги прошири улогите на приватниот сектор во давање на комунални услуги.

Штрајковите кои се планирани за следната недела треба да спречат големата количина ја ѓубре да го попречи јавниот сообраќај.

Неколку синдикати планираат маршови во Атина и други градови. Од друга страна, градската управа ги повика жителите на Атина да ја ограничат количината на ѓубре додека не прекинат протестите.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close