10.8 C
Скопје

Атанасовски: Повиците за бојкот на пописот се антидржавен чин

Според политикологот Благојче Атанасовски, спроведувањето на пописот е неопходно и, како што вели, државата веќе има искуство со организирање масовни операции во услови на пандемија со коронавирус. Атанасовски смета дека повиците за неотворање врата се антидржавен чин, а самиот бојкот како инструмент започнале да го користат силите со безидејна политика.

-Мора да се направи оваа рентген-слика на нашето општество, особено поради масовното иселување. Потребни ни се податоците за демографските особености за да се проектира идниот развој, а критикувани бевме и во европските извештаи. Доколку се запазуваат сите мерки и протоколи нема да дојде до нагло зголемување на бројката на заразени, а тоа ни го покажа и добрата организација на минатогодишните предвремени парламентарни избори, оценува Атанасовски.

Тој сепак додава дека е голема веројатноста некоја од политичките сили да не ги признае резултатите од попишувањето и прогнозира дека тоа ќе се партиите од албанската опозиција, но не би го изненадило ваквиот потег да го направи и владејачката партија ДУИ.

-Што се однесува до сите политички опозициски сили кои повикуваат на бојкотирање на пописот, треба да се запрашаат што би сториле тие доколку се на власт? Како ќе постапат доколку тоашната опозиција реши да им го бојкотирање спреоведувањето на оваа статистичка операција? До кога ќе се вртиме во круг, прашува Атанасовски.

 

Поврзани вести

СИПА упадна во просториите на Централната изборна комисија на БиХ

Илинка Иљоска

Тегелтија: На БиХ и требаат добри вести од Брисел, а тоа е кандидатски статус

Илинка Иљоска

Словенците предвидуваат дека до јуни ќе ја зауздаат короната: „800.000 луѓе се веќе заштитени“

Слободен печат

Мехмети: Предлог законот за дивоградби е политички договор меѓу Заев и Мицкоски

Слободен печат

Мицкоски: Се сомневам дека ќе добиеме датум за преговори

Слободен печат

Брнабиќ: Од дијалогот Белград – Приштина зависи стабилноста на целиот регион

Слободен печат

Остави Коментар