20.8 C
Скопје

Атанасовски: Политичарите наместо да решаваат проблеми за кои се платени, продуцираат политички кризи

Аналитичарот Благојче Атанасовски во емисијата 24 анализа истакна дека настаните од 27ми април ќе остават далекусежна црна дамка врз општетството и политичките односи меѓу владата и опозицијата. Луѓето кои беа учесници во тој настан и потоа обвинети за терористички загрозување, а потоа и осудени. За едните беа терористи, а другите уставобранители.

„Како што рече соговорникот, дека имаме благо ретерирање од премиерот дека тоа е можно наговестување на некакво намалување на драконските казни за тие 15те кои се осудени за да се трасира пат на нормализирање и омекнување на односите во самото општество и политичката арена.“ – вели Атанасовски.

Вели дека нашите политичари во изминатите 30 години наместо да решаваат проблеми за кои е платени, продуцираат политички кризи со кои го загрозуваат нормалното општетсвено функционирање на граѓанинот.

Поврзани вести

Состојбата му е сериозна: Четиринаесетгодишно момче од Загреб испило литар вотка и завршило во болница

Катерина Стевовска

ВИДЕО | Заев: Ја враќаме довербата меѓу македонскиот и бугарскиот народ

Слободен печат

СЗО: Делта сојот полека станува доминантен во светот

Слободен печат

ВИДЕО | Ѓорчев: Бугарија има проблем со реалноста за постоењето на македонската нација и македонскиот јазик

Слободен печат

Санкционирани 83 возачи на автопатот Скопје – Велес поради брзо возење

Слободен печат

ВИДЕО | Трагедија во Перу: Во автобуска несреќа загинаа 17 патници

Слободен печат

Остави Коментар