Аталанта си купи напаѓач за 18 милиони евра – Слободен печат
СпортФудбал

Аталанта си купи напаѓач за 18 милиони евра

Италијанскиот претставник во Лигата на шампионите наредната сезона ангажираше ново летно засилување кое доаѓа од тимот на Севиља.

Станува збор за Муриел кој до сега ги бранеше боите на шпанскиот клуб и доаѓа во Аталанта во трансфер вреден 18 милиони евра.

Минатата сезона колумбискиот напаѓач играше на позајмица во Фиорентина која имаше опција за откуп на договорот, но не го искористи истиот.

Муриел е инаку член на својата репрезентација која пред неколку дена го започна настапот на „Копа Америка“, но уште во првото коло против Аргентина се здоби со сериозна повреда на коленото и за него јужноамериканското првенство е завршено.

Се најавува дека ќе паузира два месеци, а во меѓувреме овој период тимот од Бергамо ја искористи можноста да го промовира во својот клуб.

Претходно Муриел (28) во текот на кариерата настапуваше уште за Удинезе, Гранада, Лече и Сампдорија.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close