Аталанта и Интер во Лигата на шампионите (ВИДЕО)

Екипите на Аталанта и на Интер ќе учествуваат во Лигата на шампионите наредната сезона  откако во последното коло од Серија А остварија триумфи на домашен терен.

Аталанта иако губеше со 0-1 од Сасуоло, успеа да направи целосен пресврт и да слави со убедливи 3:1 со кои го обезбеди третото место на табелата. Головите за Аталанта кои и донесоа историско учество во ЛШ ги постигнаа Запата, Гомез и Пашалиќ.

Интер пак, пред своите гледачи со 2:1 го победи Емполи. Кеита донесе водство за Интер во 51. минута но навивачите на „Џузепе Меаца“ ги шокира Траоре со голот во 79 минута. Сепак, Интер возврати само две минути подоцна преку Наинголан и успеа да дојде до трите бодови кои го носат во елитното европско натпреварување.

Прочитајте и...  ГОЛЕМ УСПЕХ: Каратистот Павлов во финалето на Премиер-лигата во Салцбург


Милан кој победи со 3:2 на гости кај Спал, ќе игра во Лигата на Европа, заедно со Рома која пак ја совлада Парма со 2:1.
Капитенот на македонската репрезентација, Горан Пандев и во наредната сезона ќе игра во Серија А, откако неговата Џенова одигра 0:0 на гости кај Фиорентина и со освоениот бод го завери опстанокот во лигата.

Прочитај повеќе

Интервју со Марјан Колев: Без силна лига и стратегија, ќе имаме само таленти кои нема никогаш да прераснат во врвни играчи!

Фидан Коминовски

Нејмар повторно ја тужи Барселона

Слободен печат

Кинеските одбојкарки во карантин ги започнаа подготовките за ОИ

Слободен печат

НАВИВАЧИТЕ ЌЕ ОСТАНАТ ДОМА: Викендов спорт ќе има, ама без публика

Слободен печат

Марија Шарапова: Ледената кралица на спортот

Слободен печат

Лига на Европа: Рома и Севиља во битка за четвртфиналето

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ГОЛЕМ УСПЕХ: Каратистот Павлов во финалето на Премиер-лигата во Салцбург

Слободен печат

Организаторот нема дилеми, Олимписките игри ќе се одржат во Токио

Слободен печат

Почнаа откажувањата во спортот, пливачите ќе одмораат викендов

Слободен печат

ТРАГЕДИЈА: Загина аргентински олимпиец

Слободен печат

Фановите на ФК Лос Анџелес им оддадоа почит на Коби и Џиџи (ФОТО)

Слободен печат

Олимписки и светски шампион суспендиран на осум години поради допинг

Слободен печат