Астероид ескплодираше во близина на Земјата, неговите остатоци се разлетаа во Северна Америка (ВИДЕО)

Питер Браун, научник кој проучува метеори, тврди дека патувањето на овој вселенски камен открива оти тој до нас стигнал од појасот на астероиди кој се наоѓа непосредно зад Марс.

Парче од астероид кое експлодираше во близина на Земјата се наоѓа на дното од едно од Големите езера на Северна Америка. Тој кон нашата планета долетал од правецот на Марс и во атмосферата влегол оставајќи зад себе огнена трага. Многу очевидци изјавија дека во вторникот вечер забележале огнена топка на небото која патувала половина милиони километри пред да падне во езерото, пишува „РТ“.

Питер Браун, научник кој проучува метеори, тврди дека патувањето на овој вселенски камен открива оти тој до нас стигнал од појасот на астероиди кој се наоѓа непосредно зад Марс.

Прочитајте и...  Потрошувачите да внимаваат при купување производи надвор од деловниот објект, нема ништо бесплатно

Астрономот од универзитетот во Западно Онтарио сподели снимка од опсерваторија на Твитер, на која може да се забележи како овој „посетител“ од вселената го осветлува ноќното небо.

Дури и најмалите парчиња на метеорот се осветлуваат бидејќи се запалуваат кога влегуваат во атмосферата на нашата планета. Браун проценува дека ова парче всушност е дел од значително поголем метеор и смета дека малку поголемо од топче за тенис.

Американското метеорско друштво забележа дека најмалку 20 луѓе го виделе овој астероид од разни локации на бреговите на Северна Америка.

Прочитајте и...  Србија: Почнува исплата на девизни заштеди на поранешните штедачи на СФРЈ

Засега нема податоци за тоа дека астероидот предизвика штета на нечиј имот.

Прочитај повеќе

Хонгконг на околу седум милиони жители ќе им подели по 1.280 долари во готово

Слободен печат

Почнаа карневалските празнувања во Струмица

Слободен печат

АКЦИЈА ВО УКРАИНА: Властите уништуваат 37.000 шишиња нелегално произведена вотка

Слободен печат

Руската полиција заплени бетмобил (ВИДЕО)

Слободен печат

Асанж се пожали дека не може да ја следи постапката за екстрадиција: Во ова учествувам како да гледам Вимблдон

Слободен печат

Трамп најави пресконференција за коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Додик: Посетата на Ѓукановиќ на БиХ е штетна по националниот интерес на Република Српска

Слободен печат

Тавила: Северна Македонија е подготвена за рано откривање на случаите со коронавирусот

МИА Агенција

Јенс Шпан: Германија е на почетокот од епидемијата на новиот коронавирус

Слободен печат

Листата на чекање сѐ подолга: Речиси осум илјади луѓе сакаат да патуваат во вселената

Слободен печат

Струмичкиот карневал нема да се откаже, ќе се следат препораките од надлежните

Слободен печат

Косово: Ниту едно лице не е заразено со коронавирус

Слободен печат