Ашданов го објави списокот на кошаркарки за натпреварите во февруари

Фото: КФСМ

Селекторот на нашата сениорска женска репрезентација, Александар Ашаданов, го објави списокот на кошаркарки на кои ќе смета за претстојните натпревари од квалификациите за Евробаскетот кој во 2023 година ќе се одржи во Израел и во Словенија.

На листата се најдоа вкупно 17 кошаркарки кои ќе конкурираат за репрезентативниот дрес, односно средбите од третиот ФИБА „прозорец“ во кој нашата женска сениорска репрезентација ќе ги одигра последните два натпревари од групата „А“ од квалификациите.

Прво против селекцијата на БиХ, кој го играме на 9. февруари во салата на Спортскиот центар „Сабит Хаџиќ“ на Илиџа во Сараево (со почеток од 20.часот).

Како и оној три дена подоцна, на 12. февруари, против селекцијата на Белгија, на домашен терен, во салата на СРЦ „Кале“ во Скопје, чиј почеток е закажан за 18.часот.

СПИСОК НА КОШАРКАРКИ ЗА ФЕВРУАРСКИ ФИБА „ПРОЗОРЕЦ“ ОД КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП 2023

1. Анџелика Митрашиновиќ

2. Илина Селцова

3. Mерит Хемпе

4. Тијана Митрева

5. Марија Димитријевиќ

6. Матеа Николиќ

7. Милица Николиќ

8. Ања Начевска

9. Јелена Антиќ

10. Александра Стојановска

11. Нена Трајчевска

12. Цветанка Димова

13. Катерина Поп-Димитрова

14. Драгана Петковска

15. Михаела Алексовска

16. Ивана Кметовска

17. Сања Адамовска

Видео на денот