Асанж со подигната тупаница се појави на рочиштето за неговата екстрадиција во САД

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, денес се појави пред судот во Лондон поради закажаното рочиште за неговата евентуална екстрадиција во САД, каде би се соочил со обвиненија за шпионажа, објавија медиумите.

Асанж при влегувањето во зградата, според „Ројтерс“,  ја подигнал својата тупаница во знак на поддршка за присутните кои се собраa во близината. Основачот на „Викиликс“ минатиот пат во судницата накратко се појави преку видео-линк од затворот Белмарш.

Асанж (48) во САД се соочува со 18 точки во обвинението за шпионажа, вклучувајќи и здружувајње поради хакерски напади во државни компјутери. Доколку е прогласен за виновен, може да биде осуден на повеќедесениска затворска казна.

Тој во 2012 година најде засолниште во амбасадата на Еквадор во Лондон за да избегне екстрадиција во Шведска, каде беше обвинет за силување, нешто што тој го негира и смета дека ќе биде испратен во САД.

Прочитајте и...  Г7 со билатерални договори ќе ги олеснуваат долговите на најсиромашните земји

Во април, полицијата го извлече од амбасадата откако Еквадор му го укина азилот. Осуден е на затворска казна во траење од 50 дена поради кршење на условите за кауција.

Оваа казна Асанж ја отслужи минатиот месец, но во затвор и понатаму поради тоа што се уште трае процесот за негова екстрадиција во САД.

Прочитај повеќе

Шпанија ги отвора границите за туристите од безбедните земји

Слободен печат

Уредување и разубавување на улицата на Тоше во Крушево

Слободен печат

Трагичен крај на потрагата: Киднапираната мексиканска конгресменка пронајдена мртва

Слободен печат

Авганистан и Талибанците во фокусот на Русија, Кина, Пакистан и САД

Слободен печат

Затворањето на границите ќе ја скрши економијата: Грчките лекари загрижени по пристигнување на заразени патници од Катар

Слободен печат

Во Вашингтон шести ден протести против расизмот и полициското насилство (ВИДЕО

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Инспектори спречени да направат контрола во угостителски објект, внатре бил претседател на политичка партија (ВИДЕО)

Слободен печат

Армијата ќе учествува на мировна операција во Либан

Слободен печат

Фрчкоска: Ја однеле Јанева во ДЗР без никаква најава, не и биле овозможени нејзините права

Слободен печат

Меланија се насмевна по барање на Трамп, повеќе не изгледа како киднапирана покрај него (ВИДЕО)

Слободен печат

Лукашенко ја распушти Владата на Белорусија

Слободен печат

Филипче: Рестрикцијата на движењето дополнително ќе помогне во идентификување на контактите

Слободен печат