Асанж се пожали дека не може да ја следи постапката за екстрадиција: Во ова учествувам како да гледам Вимблдон

Основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж се пожалил дека не може да го следи сослушувањето за неговата екстрадиција во САД, додека неговите адвокати докажуваат дека Британија не треба да го испорача бидејќи обвиненијата против него се политички мотивирани, пишува „Хина“.

На третиот ден од сослушувањето во судот во Лондон, Асанж рекол дека од својата клупа тешко може да слушне што се случува во судницата и побарал да седи заедно со своите адвокати.

– Во ова учествувам како да гледам Вимблдон. Не можам да комуницирам со своите адвокати и да ги прашам за некои појаснувања – констатирал Асанж.

Наведе дека со бранителите не може да разговара ниту приватно, бидејќи клупата е озвучена и во судницат се наоѓаат неименувани претставници на американската амбасада во Британија.

Прочитајте и...  Белата куќа остана без портпарол

Адвокатите на Асанж утре ќе поднесат службено барање да се премести од клупата за обвинети, откако судијката Ванеса Бараитсер рече дека е дискутабилно дали тој технички и понатаму би бил во притвор ако седи на некое друго место.

Појасни дека поголемиот дел од обвинетите нормално седат во клупата и не може да прави исклучоци, но од адвокатите на Асанж сепак побарала да поднесат службено барање.

Џејмс Луис, претставник на американската влада, рече дека не се противи Асанж да седи на други место, ако со лисици е врзан за судскиот полицаец.

САД минатата година од Британија побара екстрадиција на Асанж откако му беше укинат азилот во еквадорската амбасада. Тој таму помина седум години и настојуваше да избегне екстрадиција во Шведска, поради обвиненијата за силување кои во меѓувреме беа отфрлени.

Прочитајте и...  Променет железничкиот возен ред поради ограниченото движење

Прочитај повеќе

Во Банско ќе се спроведе масовно тестирање со брзи тестови за коронавирус

Слободен печат

Борисов најави донација на скафандери за браќата во Македонија (ВИДЕО)

Бајден за Трамп: Заради неговите погрешни потези сега страдаат многу Американци

Слободен печат

Генијално или застрашувачки? Електронска нараквица која ќе го следи секој чекор на лицата во карантин

Слободен печат.

Реакција од СОНК за начинот на кој е донесена уредбата за укинување на надоместоците на плата

Слободен печат

Годинава март потопол од вообичаено, со натрпосечни количества дожд

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ЕУРО-ФАРМ потпиша договор за набавка на 50 медицински кревети за Инфективната клиника

Слободен печат

Евакуиран старечки дом во Сплит, 10 лица биле заразени со коронавирус

Слободен печат

Стариот одмор ќе се користи до крај на мај, а дел од новиот до крај на јуни

Весна Дамчевска

Ветеринарите препорачуваат домашните мачки да не се пуштаат надвор

Слободен печат

Аселборн: Ако падне Шенген, тогаш паѓа и ЕУ

Слободен печат

Велика Британија не е ни близу до укинување на карантинот

Слободен печат