Арсенал во „криза“, Лестер сонува нова титула! (ВИДЕО)

Кризата во редовите на „топчиите“ е продолжена и на гостувањето кај „лисиците“, кои напаѓаа, имаа дури 19 шутеви кон голот на ривалот и на крајот заслужено двапати стрелаа во мрежата на Арсенал.

Тоа прв го направи Џејми Варди, кој игра како и онаа сезона (2015/16) кога Лестер беше шампион на Англија. Ги доведе домаќините во водство во 68. минута.

Само седум минути подоцна предност беше зголемена преку фантастичниот млад играч за врска, Џејмс Медисон, идната голема надеж на англискиот фудбал.

До крајот Арсенал немаше можност да се врати и ќе остане на шестото место со 17 освоени бодови, додека Лестер е второпласиран во генералниот пласман со 26.

Претходно Челзи ја отвори саботната програма со триумф на домашен терен против Кристал Палас.

Прочитајте и...  Бисерка Петровиќ: Кога го гледам Новак, како да го гледам мојот Дражен

Премиер лига, 12. коло

Сабота, резултати –

Челзи-Кристал Палас 2:0
Барнли-Вест Хем 3:0
Њукасл-Борнмут 2:1
Саутемптон-Евертон 1:2
Тотенхем-Шефилд јунајтед 1:1
Лестер-Арсенал 2:0

Табела:

1.Ливерпул 31 бод
2.Лестер 26
3.Челзи 26
4.Манчестер сити 26
5.Шефилд јунајтед 17

Прочитај повеќе

ЛШ: Баерн со една нога во четвртфиналето, „магија“ на Мертенс за историја! (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен Печат

Незадоволен од судиските одлуки: Сакаше да ги „прегази“ сите на теренот! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Манасков втор стрелец во убедливата победа на Веспрем

Слободен Печат

Кајакар преживеа водопад висок 40 метри! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Интервју со Јане Николоски: Уживав на „Олд Трафорд“, со Пандев како лидер можеме до „билет“ за ЕП!

Фидан Коминовски

Се сеќавате ли на „кражбата“ која целосно го промени италијанскиот фудбал? (ВИДЕО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Матиќ ќе го напушти Манчестер јунајтед – ја продолжува кариерата во Серија А!? (ФОТО)

Слободен Печат

УЕФА ја следи ситуацијата со коронавирусот, ќе се одложи ли Европското првенство 2020!?

Слободен Печат

Барса со „генијална“ најава пред мечот со Наполи! (ФОТО)

Слободен Печат

1.000 дена до стартот на Мундијалот, Катар уште сега е подготвен

Слободен печат

Иако играше и за Наполи и Барселона: Марадона нема дилеми за кого ќе навива вечерва

Слободен печат

Надал: Не сакам Новак да освои повеќе грен слем титули од мене

Слободен печат