Арсенал на лето ќе прави реконструкција, промашувањето на Реал ќе биде нов лидер на „топчиите“

Иако сезонава сè уште не е завршена, управата на лондонскиот тим се подготвува за летниот преоден рок.

Англиските медиуми пренесуваат дека челниците на Арсенал планираат по завршување на сезоната да направат целосна реконструкција на екипата и ќе му дадат одврзани раце на менаџерот Микел Артета да ги избере новите фудбалери.

Instagram

Највисоко на списокот на желби на Артета се наоѓа фудбалерот на Реал Мадрид, Лука Јовиќ. Српскиот репрезентативец минатото лето за сума од 60 милиони евра од Ајнтрахт пристигна на „Сантијаго Бернабеу“ но но потполно разочара со игрите и падна во втор план кај Зинедин Зидан.

За очекување е доколку пристигне примамлива понуда за Јовиќ, Зидан без двоумење да го пушти да си замине.

Исто така се очекува и во следната сезона за Арсенал да настапува Дани Себаљос. Младиот шпански репрезентативец сезонава игра како позајмен фудбалер, но Артета и посочил на управата на лето целосно да го откупи договорот.

Прочитајте и...  Несторовски потврди имал разговори за трансфер во Црвена звезда

На листата на желби се наоѓаат уште и Вилфред Заха од Кристал палас и уште двајца талентирани фудбалери, Дајо Упамекано од Лајпциг и Бакари Сумаре од Лил.

Од актуелниот тим, сигурни за следната сезона се само голманот Бернд Лено, Ектор Бељерин, Киран Тирни, Вилијам Салиба, Лукас Тореира и Николас Пепе.

Сите останати ќе бидат ставени на трансфер листата, а најголема заработувачка се очекува од евентуалната продажба на Пјер-Емерик Обамејанг, Александре Лаказет, Месут Озил, Енрик Мкитаријан, Шкодран Мустафи и Гранит Џака.

Прочитај повеќе

Корона идиоти – фудбалери на Севиља правеле забава во карантин, а фотографиите ги објави сопруга на еден од нив

Слободен печат

Новиот протокол за Серија А: Брзи тестови за корона, 300 луѓе на натпревар…

Слободен печат

Претседателот на Лион лут како рис: Се чувствувам како идиот

Слободен печат

Неверојатна сцена во Романија, министер даваше изјава облечен само по гаќи (ВИДЕО)

Слободен печат

На ПСЖ му здосадија игрите на Мауро и Ванда, си најде нов екстра напаѓач во Англија

Слободен печат

Сопругата Ана е тајната на успехот на најдобриот напаѓач на светот, Роберт Левандовски

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мајсториште, даде четири гола за 13. минути (ВИДЕО)

Слободен печат

Несторовски потврди имал разговори за трансфер во Црвена звезда

Слободен печат

Најцрниот ден во фудбалската историја: Поништен гол однесе во смрт дури 328 човечки животи (ВИДЕО)

Слободен печат

Јунајтед го отпиша Погба, на чекор од ангажман на шпански репрезентативец

Слободен печат

Голден Арт КЛ 7 се засили со две имиња освојувачи на Лига на шампиони

Слободен печат

Чикаго ни прати Плејбој зајачици ноќта пред натпревар

Слободен печат