Армијата на САД го именуваше новиот систем за воздушна одбрана по херој од војната во Виетнам

Photo by Christopher Kaufmann

Армијата на САД го именуваше својот најнов интегриран систем за воздушна одбрана по наредникот Мичел В. Стаут, единствениот војник за воздушна одбрана што го доби Медалот на честа.

Системот „SGT STOUT“ е дизајниран да ги заштити силите за маневрирање преку спротивставување на заканите од системи на беспилотни летала, ракети, артилерија и минофрлачи.

Информацијата беше објавена за време на прославата на 249-тиот роденден на Армијата во Националниот музеј во Форт Белвоар.

Началникот на Генералштабот на армијата, генерал Ренди Џорџ, ја истакна важноста на системот во посветеноста на Армијата за одржување на технолошката супериорност и прилагодување на променливата динамика на војување.

Развиван од 2018 година, „SGT STOUT“ беше распореден во Германија, Форт Сил во Оклахома и неодамна во Форт Кавазос, Тексас.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 100 ДЕНАРИ

Видео на денот