Армијата ќе учествува на мировна операција во Либан

На денешната седница Владата ја усвои Одлуката за испраќање на припадници на Армијата на Република Северна Македонија за учество во мировната операција на Организацијата на Обединетите Нации „УНИФИЛ“ во Република Либан.

На денешната седница Владата ја усвои информација за програмирање на средствата од Европската Унија како награда за успешност за 2020 година за справување со последиците од пандемијата на коронавирусот, според која наградата од 50 милиони евра се распределува во два финансиски пакета, односно два Акциски документи и тоа 40 милиони евра за социо-економско опоравување од последиците од КОВИД-19, 5 милиони евра за поддршка на здравствениот систем и 5 милиони евра за поддршка на процесот на преговорите и на пристапување и за јакнење на капацитетите за управување со ЕУ фондовите.

Прочитајте и...  Короната нема да ја скрати колоната гласачи?!

 

Прочитај повеќе

Николовски: Со таков преварант имаме работа на којшто на 15 јули треба да му ставиме крај

Слободен печат

Во ГОБ „8 Септември” излекуван пациент кај кого Ковид-19 предизвикал воспаление на мозокот

Слободен печат

Напад со нож на протестите во Белград, едно лице повредено (ВИДЕО)

Слободен печат

Ахмети: Навредата за „пет пари” многу боли, но сме поминале многу

Слободен печат

Протести во Софија: Излегоа и поддржувачите на Борисов и оние на Радев (ВИДЕО)

Слободен печат

Димитров: На 15 јули турнете нè напред силно да продолжиме со реформите!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Битиќи: Добро е чувството да зборуваш на мајчиниот јазик, а никој да не ве гледа чудно (ВИДЕО)

Слободен печат

Јеремиќ: Сојузот за Србија нема да ги преземе протестите

Слободен печат

Заев на 24 Анализа: Заедно со порастот на платите ќе стимулираме и пораст на продуктивноста

Слободен печат

УНЕСКО жали поради одлуката на турските власти за Света Софија

Слободен печат

Спасовски: Правда е да не ве апсат со пиштол во уста како Љубе – и тоа никогаш повеќе нема да се случи!

Слободен печат

Шокантна снимка од ковид амбулантата во Крагуевац: Вака изгледаат по шестчасовна смена, работат со искинати чизми (ВИДЕО)

Слободен печат