АРМИЈА ОД 15.000 ВАГАБОНТИ: Македонските ученици на Инстаграм ги вандализираат училиштата - Слободен печат

АРМИЈА ОД 15.000 ВАГАБОНТИ: Македонските ученици на Инстаграм ги вандализираат училиштата

Ученици од Македонија имаат група на социјалната мрежа Инстаграм, под назив „Crazy.school.videos.mk“, каде се објавуваат видеа во кои се гледа како тие палат клупи и ги фрлаат низ прозорец, пушат, намерно дивеат, а и се смеат додека го снимаат целото тоа, пренесува Факултети.мк. 

Групата веќе има 100-ина постови и 15.000 члена. Некои од видеата се позајмени од странски земји, но на некои веднаш може да се утврди дека станува збор за македонско училиште бидејќи учениците зборуваат на македонски јазик. „Ќе ги запали брат, ќе ги печи, нафора“, коментира ученик додека друг пали со запалка некоја црна материја на клупата.

Проблемот е што групата секојдневно се зголемува, а админите повикуваат и други ученици да снимаат вакви видеа и да им ги испраќаат за да ги објават.

Фото: Принтскрин

„Најлудите Школски Видеа. Доколку сакате и вашето видео да биде објавено, пратете ми го. Придружи ѝ се на армијата од 15.000 Вагабонти“, пишува во описот на групата.

 

Прочитај повеќе

Данските легенди на инди-рок сцената – Efterklang, пристигнуваат во Скопје!

Слободен печат

Рама како претседавач на ОБСЕ во Украина на средби со државниот врв

Слободен печат

Независните пратеници од ВМРО-ДПМНЕ повикаа за донации за децата од „Медена земја“

Слободен печат

Заев: Имаме министри коишто не го употребуваат уставното име на државата

Слободен печат

Европјаните во Британија стравуваат од последиците на Брегзит

Слободен печат

Во секој од нас се крие бездомник

Војислав Мојсовски

Остави Коментар

11 − five =

Прочитај повеќе

Промените во агендата го спречуваат иранскиот шеф на МНР да отпатува во Давос

Слободен печат

Заев: Раководството на ВМРО-ДПМНЕ заговара опасни тези за поништување на Преспанскиот договор

Слободен печат

Методија Мирчев нов извршен директор на А1 Македонија

Слободен печат

Болниот Трајковски го одложи „ТНТ“

Курти: Сѐ уште немаме договор со Демократскиот сојуз на Косово

Слободен печат

За домашна посета и партонажа ставени во функција нови 13 возила

Слободен печат