20 C
Скопје

Армија на САД: Ги повлековме сите наши војници од Сомалија, следува нивна прераспределба во Кенија и во Џибути

Американската армија денеска соопшти дека целосно се повлечени сите нејзини војници од Сомалија.

Дел од воените експерти предупредија дела повлекувањето на околу 700 американски војници од Сомалија е во „најлошо време” бидејќи екстремистичката група Ал Шабаб, која е поврзана со Ал Каеда, продолжува со нападите врз воени и цивилни мети, дури и во главниот град Могадишу.

Исто така, американските војници се повлечени на помалку од еден месец пред изборите во Сомалија.

Повлекувањето на американските војници беше најавено лани, а 15 јануари беше последниот рок. Контингентот војници што беше стациониран во Сомалија, сега ќе биде прераспореден во Кенија и во Џибути, каде САД имаат постојани бази во Африка.

Американската армија за време на мандатот на претседателот Доналд Трамп изврши голем број воздушни напади врз цели на Ал Шабаб, група која брои од 5.000 до 10.000 борци.

Поврзани вести

Заев: За мене немаше мирно море

Весна Тодоровска

Папата ги осуди насилствата меѓу Израел и Хамас

Слободен печат

Министерство за транспорт и врски: Договорите за јавни набавки се спроведуваат согласно законите

Слободен печат

Заев: Наместо на барок, споменици и криминални тендери, парите ги насочивме кон граѓаните

Слободен печат

Курти во вторник во Брисел на средба со балканските лидери

Слободен печат

ВИДЕО | Вучиќ објави како ќе изгледа фабриката за вакцини во Србија

Слободен печат

Остави Коментар