АРМ и НАТО – сè уште лабаво! - Слободен печат

АРМ и НАТО – сè уште лабаво!

Генералот Ѓурчиновски, како поранешен постојан претставник на Македонија во седиштето на НАТО во Брисел, во спомнатиот историски контекст, би требало подобро да ги разбира „неуниформираните“ суптилитети на својата сегашна функција.

На неколку дена пред ратификацијата на Протоколот за нашето членство во НАТО, закажано за 11 февруари во нашето Собрание, началникот на Генералштабот на АРМ, генералот Васко Ѓурчиновски, го поканил во тридневна официјална посета на Македонија својот колега од Србија, од 4-7 февруари. Како што велат од Генералштабот на АРМ, тоа е дел од „годишниот План за меѓународна соработка на Началникот на Генералштабот за 2020 година“.

Како што е познато, Република Србија е единствената држава од нашето соседство која не е членка на НАТО, бидејќи покрај Грција, Бугарија и Албанија, Косово, во безбедносна смисла, го третирам како „сопственост“ на западната воена Алијанса.

Човек би помислил дека е прашање на елементарен политички такт во историскиот момент кога Македонија станува членка на НАТО, шефот на нашиот Генералштаб да покаже повеќе сојузнички усет во својата меѓународна активност… Но, ете, така „испаднало“ (согласно „годишниот план…“ итн.) дека ќе го угостиме во четиридневна посета (?!) токму армискиот шеф на нашиот северен сосед.

Прочитајте и...  Шекеринска: Го одржавме зборот и пред граѓаните и пред сојузниците во НАТО

Генералот Ѓурчиновски, како поранешен постојан претставник на Македонија во седиштето на НАТО во Брисел, во спомнатиот историски контекст, би требало подобро да ги разбира „неуниформираните“ суптилитети на својата сегашна функција. Но, генералот Ѓурчиновски, поранешен аѓутант на Ѓорге Иванов кој и го именуваше во 2018 година на сегашнава функција, изгледа дека такви деликатни аспекти во извршување на својата функција, сепак, не ги разбира. Или, можеби, напротив, грешам?

Но, откако во официјалната преписка со Генералштабот на АРМ за претстојнава посета разбрав дека се одобрени финансиски средства од Министерството за одбрана, а и друга „координација на сите меѓународни активности предложени од Генералштабот“, сфатив дека за меѓународните активности на Генералштабот, всушност, нема цивилно ниво во државава кое би можело да интервенира со свои политички сугестии, ако веќе не и со конкретни „упатства за постапување“. Бидејќи, на моето прашање дали врховниот командант на АРМ, претседателот Пендаровски, знае за планиранава посета, од Генералштабот ми одговорија дека „пред реализација на ваков вид највисоки воени посети Генералштабот е должен да го информира како и да изврши координација со претседателскиот кабинет доколку Претседателот одлучи да учествува во дел од активностите како што секогаш било случај досега“…

Прочитајте и...  Алтернатива што ветува реприза?

„Информира“ и „врши координација“ – така, прилично лабаво.

Да не се сфати погрешно, се разбира дека Македонија мора да одржува добри односи во безбедносната, воена соработка со сите соседи, вклучувајќи ја и Србија. Но, членството во НАТО не подразбира само воено припаѓање кон најголемата светска безбедносна сила, со сите оперативни, технички и стратегиски определби на Алијансата, туку прифаќање на целата политичка симболика во тие односи.

Во таа важна, симболичка смисла, можеби ќе беше попаметно во ОВОЈ февруари Генералштабот на АРМ да ги поканеше сите армиски шефови од соседните земји членки на НАТО, а средбата со уважените српски колеги, на пример, да ја оставеше за септември или за октомври? Таман и времето ќе им биде потопло за планираното четиридневно дружење…

Прочитајте и...  Портпаролката на НАТО го поздрави донесувањето на Законот за одбрана

Прочитај повеќе

Зекири: Не смееме да се јавуваме по судии и да бараме услуга

Слободен печат

ЕДИ РАМА НЕ МОЖЕ ДА ЈА СОКРИЕ РАДОСТА: За Албанија собрани 1,15 милијарди евра

Слободен печат

КАМИОН ЛАДИЛНИК со 15 мигранти откриен на бугарска граница, уапсени двајца Грци

Слободен печат

Два авиони за евакуација слетаа во Калифорнија, 14 лица позитивни на коронавирус

Слободен печат

Извештајот на Европската комисија од 2 до 4 март

Слободен печат

Македонија ќе донира шест милиони денари за обнова на Албанија

Слободен печат

Остави Коментар

пет × 1 =

Прочитај повеќе

Фон дер Лајен-Спасовски: Исполнети високите очекувања што ги постави Европската комисија

Слободен печат

Спасовски: Солидарноста беше и останува ѕвезда водилка

Слободен печат

(ВИДЕО)Заев: Нашиот народ е желен за правда, сега на ред е Европската Унија

Слободен печат

Мираковска: Повеќе од седум години имаме систем во кој јавното обвинителство не може да си ја заврши својата работа

Слободен печат

(Видео) Толпата која маршира за правда пристигна пред комплекс судови

Слободен печат

Судиите и обвинителите, членовите на Судскиот совет и Советот на јавни обвинители се сега на потег

Слободен печат