1 C
Скопје

Аризона го прогласи Бајден за официјален победник на претседателските избори

Државниот секретар на Аризона, Кејти Хобс, ги потврди резултатите од гласањето и официјално го прогласи Џо Бајден за победник на претседателските избори во оваа држава. Истото денеска се очекува да го сторат и властите во сојузната држава Висконсин.

Со уште две официјални потврди на своето конто, демократот Џо Бајден ја бетонира победата на ноемвриските избори над актуелниот претседател, републиканецот Доналд Трамп.

-Овие избори беа спроведени точно, во транспарентни и фер услови, според законите и изборните процедури на Аризона, наспроти многубројните и неосновани тврдења за спротивното, изјави денеска Хобс.

Со официјализирањето на победата, Бајден не само што добива 11 електорски гласа од изборниот колеџ на САД, туку и демократите го зголемуваат својот број со уште еден сенатор, со победата на Марк Кели над актуелниот сенатор од Аризона, републиканката Марта Мексали. Заклетвата на Кели во Конгресот е закажана за во среда.

Прочитајте и...  Усвоена резолуција за импичмент во Сенатот: Процесот против Трамп ќе продолжи на 9 февруари

Во меѓувреме, Републиканската партија во Аризона го оспорува резултатот на суд. Се бара преглед на гласачките ливчиња и писмените плика, со изговор дека верификацијата на потписите не биле правилна, и дека со тоа се броеле фалсификувани гласови.

Извор.МИА

Поврзани вести

ВИДЕО I Ооо Пјетер! Спасувачите извлекоа старец затрупан под 4 метри снег

Илинка Иљоска

Повторно отворена „Јавна соба“ – групата на која се споделуваа експлицитни фотографии

Слободен печат

ВИДЕО: Експлозијата го тресе Ријад само неколку дена по друг обид за напад

Слободен печат

Општина Карпош: Направените штети многу тешко се санираат дури и по законски пат

Анета Стојковска

ВИДЕО: Во исчекување на вакцините против ковид-19, земјите од Западен Балкан го губат трпението

Илинка Иљоска

Бајден се слушна и со Столтенберг: САД остануваат посветени на колективна одбрана и на зајакнување на трансатлантската безбедност

Слободен печат

Остави Коментар