Аргентиските шверцери не ја надмудрија полицијата: Службите го пронајдоа необичниот начин на пренесување на дрога

Полицијата во Аргентина уапси членови на криминална група на дилери кои се обвинети за криумчарење на кокаин кој бил сокриен во пластични контејнери кои наликуваат на машки полови органи, објави „Гардијан“.

Пластичните контејнери полни со дрога ги продавале дилери кои делуваат во делот на градот Ла Плата кој е преплавен со проституција, на оддалеченост од 60 километри јужно од главниот град Буенос Аирес.

Објавеното полициско видео покажува 10 пластични контејнери кои наликуваат на машки полови органи, откако биле откриени во дом на пар од Перу, кои наводно ја воделе организацијата.

Полицијата запленила повеќе од еден килограм кокаин, половина килограм марихуана и претходно споменатите пластични контејнери во домот на партнерите од Перу кои воделе ресторан.

Прочитајте и...  Полицијата приведе новинар на Си-Ен-Ен додека известуваше во живо од протестите во Минеаполис (ВИДЕО)

Наводниот лидер на криминалното здружените веќе бил во домашен притвор за време на полициската рација.

Според надлежните, тие по неколку часа прислушкување на телефонски разговори дознале дека бандата и клиентите користеле специјални кодови за нивните трансакции: „бабата“ претставувало 10 грама кокаин, додека „бебето“ значело пет грама.

– Испрати три „баби“ во мојата куќа – слушнале на еден од разговорите, вели полицијата.

– Три „баби“ и две „бебиња“? – прашал дилерот.

Полицијата спровела седум рации во различни делови од Ла Плата, Берисо и Сан Исидро, во кои се уапсени пет мажи и три жени.

Органите на прогонот велат дека операцијата започнала во јануари и вклучувала прикриени агенти и 400 часови на прискушкувани разговори.

Прочитајте и...  Во соработка со УНИЦЕФ набавени нови респиратори за јавното здравство

Прочитај повеќе

Во Италија раст на бројот на починати, но не и на новозаразени

Слободен печат

Општина Кисела Вода ќе набави минибус за превоз на деца

Слободен печат

Николовски: Чулев се справува најдобро можно, СДСМ очекуваше да тепа луѓе

Слободен печат

Нов закон во Кина: Прво „оладување на чувствата“па потоа развод

Слободен печат

Десетгодишно девојче чие дело инспирира: Челси им подари 1.500 пакетчиња на децата без родители (ВИДЕО)

Австријците од средината на јуни нема да носат заштитни маски

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вашингтон и северна Вирџинија започнаа со првата фаза од отварањето на бизнисите

МИА Агенција

Д-р Пановски: Со внуците на дистанца, во парк, не да се собираат и заседнуваат

Слободен печат

Почина најстариот човек на светот: Ги преживеа двете светски војни, шпанската треска и подемот и падот на Советскиот Сојуз

Слободен печат

Триесет отсто од средношколките не разговараат за сексуално-репродуктивниот период

Слободен печат

Џонсон и Трамп согласни: Планот на Пекинг ја загрозува автономијата на Хонгконг

Слободен печат

Тајван го поништи законот според кој за прељуба се одеше во затвор

Слободен печат