Аргентинците и го срушија сонот за светска титула на Србија

Репрезентацијата на Аргентина е првиот полуфиналист на Светското првенство во кошарка кое се одржува во Кина. „Гаучосите“ со 97:87 ја совладаа фаворизираната Србија, која според многумина беше прв фаворит за титулата, и притоа ја оставија и без директен пласман на Олимписките игри во Токио идната година.

 

„Гаучосите“ им отчитаа вистинска лекција по модерна кошарка на српските репрезентативци, кои во последните два натпревари покажаа дека нивната игра има многу слабости и дека сè уште не се подготвени за освојување на кошаркарскиот Олимп. Ветеранот, 39-годишниот Луис Скола во поголем дел од натпреварот си поигруваше со помладите кошаркарски центри на Србија, Факундо Кампацо правеше тоа што сакаше на теренот, а притоа шутот одлично ги служеше „гаучосите“ и не претставува изненадување што ја елиминираа фаворизираната Србија.

Прочитајте и...  Самоубиство ја потресе Србија: Ја испратил вереницата до автомобилот, па се обесил во хотелската соба

Доминацијата на Аргентина беше прикажана и со тоа што и дозволија на Србија само четири пати да биде во водство, а последното беше на стартот од последната четвртина (70:68), но тоа беше се што сторија српските кошаркари.

Аргентинците победата ја најавија во последната четвртина кога направија серија од 19:6 и обезбедија двоцифрена предност. Мала надеж внесоа двете тројки на Богдан Богдановиќ на 80 секунди до крајот за 85:91, но „гаучосите“ со смирена игра и сигурна реализација, не дозволија неизвесна завршница.

Ветеранот Луис Скола со 20 поени беше најефикасен во победничкиот тим, додека Кампацо има учинок од 18 поени и 12 асистенции.

Кај Србија, прво име беше Богдановиќ со 21 постигнат поен, Бјелица даде 18 поени, додека Јокиќ сите 16 поени ги постигна во првото полувреме.
Противник на Аргентина во полуфиналето на Мундобаскетот ќе биде подобриот од четвртфиналниот дуел САД – Франција.

Прочитајте и...  Познати двете групи на традиционалниот струшки турнир

Прочитај повеќе

Фулам е последниот учесник во Премиер лигата (ВИДЕО)

Слободен печат

Феран Торес за 23 милиони евра во Манчестер сити

Слободен печат

Надал нема да ја брани титулата на „УС Опен“

Слободен печат

Руски напаѓач три години во дресот на Шкупи (ФОТО)

Слободен печат

Бразилецот Барбоса е нов играч на Македонија ЃП

Слободен печат

Дефинитивно откажан Мастерс турнирот во Мадрид!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

СЦ „Јане Сандански“ во изборот за најдобар ракометен храм во Европа!

Слободен печат

Доколку властите одобрат, навивачите од септември повторно на стадионите?

Слободен печат

И атрактивната Луси го чека Санчо на „Олд Трафорд“! (ФОТО)

Слободен печат

Најдобриот играч во Серија А доаѓа од Јуве, но не е Роналдо!

Слободен печат

Познати двете групи на традиционалниот струшки турнир

Слободен печат

Првата жена која ќе игра за машки фудбалски клуб

Слободен печат