Аргентина: Рекордна заплена на оружје во историјата на земјата – Слободен печат
ВестиПланета

Аргентина: Рекордна заплена на оружје во историјата на земјата

Полицијата информира дека запленетото оружје во Аргентина било прошверцувано од САД и од земји од Европската Унија.

Најголема заплена на оружје во историјата на Аргентина

Аргентинската полиција денеска соопшти дека во обемна операција запленила околу 1.000 пушки, над 30.000 куршуми од различен калибар и над сто експлозивни направи, што претставува досега најголема заплена на оружје во историјата на Аргентина.

Во рамки на операцијата бил извршен претрес на околу 50 локации и биле уапсени 17 лица.

Полицијата информира дека запленетото оружје во Аргентина било прошверцувано од САД и од земји од Европската Унија.

Меѓу запленетото оружје имало пушки „Калашњиков” и митралези „Браунинг”.

При операцијата се конфискувани и околу 166.000 долари во готовина.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close