„Арбен Џафери“ ќе почека на влез во Македонија! (ГАЛЕРИЈА)

Властите во Косово потврдија дека свеченоста за пуштањето во употреба на последната делница од косовскиот дел од автопатот Приштина – Скопје ќе се одржи на 29 мај. Сепак, од македонска страна состојбата е многу поразлична.

Од Министерството за транспорт и врски не информираа дека во моментов се подготвува тендерска постапка за првата делница од 1,9 километри од граничниот премин до село Блаце. Тој дел од автопатот треба да биде завршен до крајот на следната година.

Паралелно со активностите за првата фаза ќе се работи на препроектирање на втората фаза од клучка Блаце до клучката Стенковец во Скопје во должина од 10,5 километри. За неа е предвидено да се објави тендер во првиот квартал следната година, по што во вториот квартал би почнале и градежните работи. Целосната изградба на делницата се очекува да биде завршена кон средината на 2023 година.

Прочитајте и...  До 5, односно до 7 јуни, трае аплицирањето за финансиска поддршка за исплата на плата за мај

Оттаму велат дека првичниот проект е од 2002 година, а во меѓувреме на оваа делница се изградени индустриски објекти, гробишта и слично, така да овој проект е во целост нефункционален. Поради тоа во 2016 година е донесена одлука да се направи препроектирање.

Со изградбата на автопатот во должина од 12,5 километри и инвестициска вредност од 110 милиони евра, се очекува патувањето меѓу Приштина и Скопје да се скрати од два часа на 45 минути.

Претходно, вицепремиерот Османи истакна дека станува збор за стратешки проект за Македонија и оти Косово е најевтиниот и најсоодветниот извозен пазар за државава.

„Годишната трговска размена со Косово е околу половина милијарда евра при што Македонија има значителен суфицит. Затоа е многу важно да имаме автопат за да може нашите трговци да испорачуваат стока во Косово“, рече Османи дополнувајќи дека проектот е важно регионално значење како дел од агендата за поврзување во рамки на Берлинскиот процес.

Прочитајте и...  Националната пошта подготвува нов систем за посебно сметководство и алокација на трошоци

Инаку во моментов, оваа делница е во катастрофална состојба, се вршат мали санации и ништо повеќе, иако Косово е еден од најзначајните трговски партнери на нашата земја.

Погледнете ги фотографиите од патот!

Фото: Драган Митрески

Прочитај повеќе

Нов Зеланд најави укинување на мерките за физичка дистанца

Слободен печат

Бесплатни 2 часа паркинг со превземање на апликацијата на ПОЦ

МИА Агенција

ФЗО: Надминат техничкиот проблем со довод на струја и нормално функционира издавањето лекови на рецепт

МИА Агенција

Казнети 475 граѓани кои не носеле лична заштита

МИА Агенција

За два дена поднесени 27.100 барања за финансиска поддршка за мај

МИА Агенција

Без струја утре делови од неколку скопски општини

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

СЗО едвај добила основни информации за Ковид-19: Тајни снимки откриваат како Кина го прикрила вирусот?

Слободен печат

Давитковски: Маските може да бидат услов за регуларност или партиска манипулација со гласачите (ВИДЕО)

Слободен печат

Путин ја одобри новата доктрина за употреба на нуклеарното оружје

Слободен печат

Андоновиќ: Политички проект за рушење на Трамп и судир во американскиот политички естаблишмент (ВИДЕО)

Слободен печат

Меѓународно истражување „КОВИД-19 и ментално здравје”

МИА Агенција

Битиќи: Трет пакет економски мерки – платежна картичка за активните невработени лица, ваучер за домашен туризам (ВИДЕО)

Слободен печат