Апсење во Скопје за време на полициски час: Три лица „уловени“ на кејот на Вардар (ФОТО+ВИДЕО)

Пред малку на кејот на реката Вардар во Скопје, припадници на МВР запреа и приведоа лица кои се не придржуваат до мерките од Владата, односно кои не го испочитуваа карантинот кој ќе трае 61 час, почнувајќи од денеска напладне во 16 часот до понеделник во 5 часот наутро.

Станува збор за три лица кои беа задржани од полициските службеници повеќе од половина час, по што беше повикано полициско комбе со кое сторителите беа пренесени во најблиската полициска станица.

Освен што беа надвор за време на полициски час, лицата ја прекршија и мерката за ограничување на движење на максимално две лица на цела територија на земјава, која се однесува за движење на јавни места и јавни површини.

Прочитајте и...  С. Македонија меѓу земјите за кои од 15 јуни е дозволен влез во Грција

Во прилог видео од апсењето:

Прочитај повеќе

Таткото на Моника пријавил дека бил нападнат од својата ќерка, таа вели дека сам се удирал во ѕид

Слободен печат

Анкета: Германците ги менуваат своите навики – помалку месо, повеќе готвење дома

Слободен печат

НБ: Позначајни движења кај останатите финансиски институции во првиот квартал на 2020 година

Слободен печат

Трамп: Националната гарда пристигна во Минеаполис, подготвени се

Слободен печат

Зибери: На погребот имало 200 души, семејството на покојникот со Ковид 19 не сака да се тестира

МИОА: Граѓаните да ја инсталираат апликацијата СтопКорона, да се заштитиме себе и нашите најблиски!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Државниот завод за статистика одбележува 75 години

Слободен печат

Во соработка со УНИЦЕФ набавени нови респиратори за јавното здравство

Слободен печат

Нетанјаху: Кон Израел ќе припоиме третина од Западниот Брег

Слободен печат

Седницата на Советот за безбедност ќе почне во 12 часот напладне во Вила Водно

Слободен печат

Субвенции за Грците за купување електрични автомобили, мотори и велосипеди

МИА Агенција

Исмаили: Обезбедивме финансиска поддршка за културните работници (ВИДЕО)

Слободен печат