-9 C
Скопје

Апсење во Германија: Приведен Босанец во врска со терористичкиот напад во Париз од 2015 година

Денеска во Германија бил уапсен Босанец, бил беше баран од Белгија во врска со терористичкиот напад во Париз во 2015 година.

Обвинителството на Дрезден соопшти дека станува збор за 39-годишен осомничен, чиј идентитет не беше откриен.

Се тврди дека тој е уапсен минатата недела и е осомничен во врска со нападите во Париз.

Според АП, белгиските власти издале потерница по него поради давање поддршка на терористичка организација.

Уапсениот е притворен додека не се донесе одлука за евентуална екстрадиција. Во нападите на исламските екстремисти во Париз на 13 ноември 2015 година загинаа 130 луѓе.

Прочитајте и...  ХОРОР ВО ХРВАТСКА: Монструми опиле и силувале девојка која завршила во болница

Поврзани вести

Индија почнува со испорака на вакцини за соседните земји

Илинка Иљоска

Во функција на подобар раст и приноси на одредени насади во дел од Пелагонија: Нови агрометеоролошки станици со сензори во битолските села Кравари и Лисолај

Слободен печат

Во Грција потврдени вкупно 26 случаи на новиот вид на Ковид-19

Слободен печат

УХМР: Нивото на Пчиња кај Пелинце повисоко за сантиметар

Слободен печат

ВИДЕО: Нема веќе сертификат за Прва помош без обука и полагање, Црвен крст ги презема возачите во свои раце

Во САД вакцинирани 15 милиони луѓе, што е далеку од планот

Слободен печат

Остави Коментар