Апсење во Германија: Приведен Босанец во врска со терористичкиот напад во Париз од 2015 година

Денеска во Германија бил уапсен Босанец, бил беше баран од Белгија во врска со терористичкиот напад во Париз во 2015 година.

Обвинителството на Дрезден соопшти дека станува збор за 39-годишен осомничен, чиј идентитет не беше откриен.

Се тврди дека тој е уапсен минатата недела и е осомничен во врска со нападите во Париз.

Според АП, белгиските власти издале потерница по него поради давање поддршка на терористичка организација.

Уапсениот е притворен додека не се донесе одлука за евентуална екстрадиција. Во нападите на исламските екстремисти во Париз на 13 ноември 2015 година загинаа 130 луѓе.

Прочитајте и...  Битиќи: За финансиска поддршка аплицирале 34.000 компании, 90 проценти од барањата се веќе одобрени

Прочитај повеќе

Полицијата во Хамбург употреби водени топови против демонстрантите, еден полицаец е повреден (ВИДЕО)

Алек Стојковски

Илјадници Израелци протестираа против планот за анексија на Нетанјаху

Слободен печат

Болсонаро по стапките на Трамп: Претседателот се закани дека Бразил ќе ја напушти СЗО

Слободен печат

Одржана втората комеморација во Редфорд, родниот крај на Џорџ Флојд

Слободен печат

Неофашистите предизвикаа нереди во Рим, фрлаа шишиња и петарди по новинарски екипи (ВИДЕО)

Слободен печат

Антонов: Потполна глупост е дека Москва им помага на провокаторите на протестите во САД

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Судири меѓу полицијата и демонстрантите во близина на Даунинг стрит: Полицаец падна од коњот (ВИДЕО)

Слободен печат

Ангеловска: Стапката на невработеност во првото тримесечје од 2020 изнесува 16,2 отсто и е историски најниска

Слободен печат

Истражување: Повеќе од 70 отсто заразени не го пренесувале коронавирусот, тој се ширел на собири во затворен простор

Слободен печат

Партијата на Меркел се противи на одлуката на Трамп за повлекување на 9.500 војници

Слободен печат

Пазарните инспектори поднеле девет пријави за непочитување на протоколите за работа на угостителските објекти

Слободен печат

Ново жариште на коронавирусот во Иран: Бројот на заразени зголемен заради една свадба

Слободен печат