Апликацијата за следење на коронавирусот во Германија веќе ја користат 9,6 милиони граѓани

Апликацијата беше претставена во вторникот и во промет ја пушти Владата и државниот епидемиолошки институт Роберт Кох.

Од пуштањето во промет во вторникот до денеска, 9,6 милиони германски граѓани ја инсталирале апликација за следење и предупредување на коронавирусот на своите паметни телефони, соопшти германската Влада.

– Германската влада се радува поради големиот интерес на граѓаните за овој механизам за борба против ширењето на вирусот – изјави денеска Улрике Демер, една од портпаролите на Владата во Берлин.

Апликацијата беше претставена во вторникот и во промет ја пушти Владата и државниот епидемиолошки институт Роберт Кох. Апликацијата ги следи движењата на корисникот и дополнително го известува ако корисникот бил во близина на заразено лице.

Апликацијата во Германија се користи на доброволна основа. Институтот Роберт Кох преку Твитер нагласи дека „секој нов корисник придонесува за ефикасноста на апликацијата”.

Прочитајте и...  Филипче: Да не дозволиме да се преполнат болниците, да ги почитуваме мерките

Прочитај повеќе

Европска агенција за основни права: Ромите живеат 10 години помалку од другите Европејци

Слободен печат

Почина Жилиет Греко, икона на француската шансона

Слободен печат

Протест во Грција: Блокираа автопат во знак на револт за сместување на мигранти во локален хотел

Слободен печат

ММФ укажува: Години ќе бидат потребни за економска санација на последиците од ковид-19

Слободен печат

Џон Јовановиќ: Почнува нова ера во односите меѓу Србија и САД

Слободен печат

Курц: Откажан годишниот бал во виенската опера поради ковид-19

Сашко Димовски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на 2021 година

Слободен печат

Мицкоски: Бараме независен јавен обвинител и одговорност за незаконски прислушуваните разговори

Слободен печат

Бектеши ги охрабрува приватните компании: Следете ја етничката застапеност како во јавниот сектор

Слободен печат

Несреќа во Нигерија: Експлодира камион-цистерна, меѓу 23. загинати има и деца

Слободен печат

Белоруската полиција со водени топови растерува илјадници демонстранти во Минск (видео)

Слободен печат

Старт на судски процес на обвинителка контра опозиција: Рускоска претрпела душевна болка од изборните спотови на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат