2 C
Скопје

Апликацијата „СтопКорона” ја презеле 62.979 граѓани

Апликацијата „СтопКорона” од 13 април, досега, на своите мобилни уреди ја презеле 62.979 граѓани. Апликацијата е наменета за откривање близок контакт со потенцијално заразени лица и со тоа да се помогне во борбата со вирусот и побрзо спречување на ланецот на ширење, информираа за МИА од Министерството за здравство.

Посочуваат дека до денеска преку апликацијата не се откриени нови позитивни случаи на коронавирусот.

Епидемиолозите секојдневно детално ги следат сите достапни методи за откривање на контакти на позитивни случаи на корона вирусот, а со цел нивно рано откривање и тестирање, потенцираат од Министерството за здравство.

Прочитајте и...  Димитров – Петровиќ: Заедничката визија за европски Западен Балкан реафирмирана преку блиската соработка со Црна Гора

Поврзани вести

Кон: Нема алтернатива, освен воведување на вонредна состојба

Слободен печат

ВИДЕО | Селмани: ДУИ е друштво со неограничена неодговорност, поделбите се единствено по пристапот на ресурсите и бизнисот

Слободен печат

Заев: Сдсм ќе го менува името, можно е „Социјалдемократи од Северна Македонија“

Слободен печат

Курц: Веќе нема да се потпираме на ЕУ за вакцините

Слободен печат

„Лидл” отвора супермаркет во Северна Македонија

Слободен печат

Полска со апел до производителите на вакцини против ковид-19: Споделете ја лиценцата

Слободен печат

Остави Коментар