Апелацискиот суд во САД не му дава пари на Трамп за изградба на ѕидот со Мексико - Слободен печат

Апелацискиот суд во САД не му дава пари на Трамп за изградба на ѕидот со Мексико

Апелациски суд вчера ја потврди одлуката за замрзнување на пари за изградба на ѕид на американската граница со Мексико од страна на Пентагон, и тоа предизвика сомневање дека претседателот Доналд Трамп може да го исполни главното ветување од претходната зборната кампања пред следните претседателски избори во 2020 година.

Судски совет во Сан Франциско се согласи со пресуда од понизок суд со која владата е спречена да ги искористи парите на Министерството за одбрана за да изгради приоритетни делови од ѕидот во Аризона и во Њу Мексико.

Случајот се уште може да се разгледува, но ѕидот не може да се гради додека процесот трае.

Во мај, суд од пониска инстанца пресуди дека администрацијата на Доналд Трамп мора да престане да користи пари од фонд на МО за градење на ѕидот на американската јужна граница со Мексико.

Судот оцени дека Конгресот на САД не дал „специфична” дозвола за администрацијата да ги искористи парите за изградба на пограничен ѕид.

Прочитај повеќе

Австралија: Пожарите ги гаси дождот, но предизвикува поплави

Слободен печат

Се преземаат активности за расчистување на случајот со групата „Јавна соба” на „Телеграм”

МИА

ИЗБОРНА ГОДИНА ВО ЗАПАДЕН БАЛКАН: Од пет поранешни држави на СФРЈ, дури четири избираат нови влади и парламенти

Слободен печат

СДСМ: Изборите во 2014 година ги украде Груевски, обвинителството не презело ништо против Заев

Слободен печат

Одбранбен правен тим: Смена на Трамп би била опасен преседан

Слободен печат

Во план е обнова на механизацијата на „Паркови и зеленило“ и „Улици и патишта“

Слободен печат

Остави Коментар

17 + 6 =

Прочитај повеќе

Ердоган: Не очекувам Хафтар да го почитува примирјето

Слободен печат

Почна развивањето на вакцина против новиот коронавирус

Слободен печат

Нема простор за паника, од утре стартуваат превентивните мерки за коронавирусот

МИА

Рускоска за наводите на „Ла Верита“: Поради немање докази случајот е затворен

Слободен печат

Пробацијата профункционира во 2019 година

МИА

Потребна зголемена контролата, особено царинска за она што како отпад влегува, лани Инспекторатот за животна со шест кривични

МИА