-2 C
Скопје

Апелациски суд во Пенсилванија го одби барањето на Трамп за блокирање на прогласувањето на победникот

Федералниот Апелациски суд во Филаделфија го отфрли барањето на тимот на американскиот претседател Доналд Трамп да се блокира прогласувањето на демократот Џо Бајден за победник на изборите во оваа сојузна држава.

Судијата Стефанос Бибас, во име на тричлениот судски совет, изјави дека обвинувањата за изборна измама треба да бидат конкретни и да бидат проследени со докази, пренесуваат британските медиуми.

„Ние овде го немаме ниту едното, ниту другото”, напиша Бибас, кој на функцијата е назначен токму од Трамп.

Случајот сега може да се проследи до Врховниот суд на САД.

Пенсилванија неделава го потврди Бајден како победник на изборите, давајќи му ги на демократскиот кандидат 20-те електорски гласови.

Трамп продолжува да одбива да го признае изборниот пораз, иако не дава конкретни докази за измама, за кои тврди дека се од големи размери и кои, според него, би го свртиле конечниот резултат на изборите.

Прочитајте и...  Првата доза од вакцината во Велика Британија досега ја примиле 3,6 милиони лица

Трамп завчера за првпат навести дека ќе ја напушти Белата куќа доколку не успеат неговите законски обиди и се потврди дека Бајден има големо мнозинство од Електотрскиот колеџ.

Администрацијата на Трамп во понеделникот го отвори патот за трансфер на власта кон Бајден, давајќи му пристап до разузнавачките информации и ресурси, но Трамп, сепак, најавува дека борбата ќе продолжи.

Поврзани вести

Алармантно: Повторно затворен дел од новата белоруска нуклеарна централа „Астраветс”

И.И.

Зошто се влошува состојбата со епидемијата во Британија?

Крис Џилс/Financial Times

Сите 50 сојузни држави на САД се во готовност поради можни протести

И.И.

ВИДЕО I Паника на аеродромот во Франкфурт: Пронајдена е сомнителна торба, евакуацијата е во тек!

И.И.

„Фајзер”: Испораката на вакцини ќе доцни најмногу една недела

Слободен печат

Првата доза од вакцината во Велика Британија досега ја примиле 3,6 милиони лица

Слободен печат

Остави Коментар