Апел на кошаркарот на Портланд: Мојата баба е во кома, луѓе носете ги тие проклети маски

По победата на Портланд над Менфис, центарот Јусуф Нуркиќ упати порака до сите да си го чуваат здравјето.

Нуркиќ во тиумфот на неговот тим учествуваше со 18 поени, девет скокови и пет асистенции. Ова беше прв натпревар за Нуркиќ по пауза од година и половина поради тешката повреда на ногата. Сепак, иако имаше многу причини за славје, центарот не се радуваше, а причината е коронавирусот која не го поштеди неговото семејство.

– Последните неколку дена ми се најтешки во животот. Мојата баба е позитивна на коронавирус и е во кома. Мислам дека луѓето не сфаќаат колку е сериозна ситуацијата. Ние имаме среќа што се наоѓаме во безбедна околина, не тестираат секој ден, но це молам – пазете се и носете ги тие проклети маски – изјави Нуркиќ.

Дека нешто не е во ред со Нуркиќ, на медиумите им откри и неговиот соиграч Си Џеј Меколкум.
– Неговото срце е на друго место, но неговото тело е тука и ќе го крене. Далеку е од семејството, а мора да игра и поради тоа секоја чест за него што се бори тука со тоа што му тежи на срцето – изјави Меколум.

Прочитајте и...  Јужна Америка – дел од светот најтешко погоден од ковид-19

Прочитај повеќе

Отказот на Сари ќе го чини Јувентус 20 милиони евра, ќе летаат и директорски глави во Торино

Слободен печат

Вавринка не размислува да игра на УС Опен: Условите во Њујорк се невозможни

Слободен печат

Кавани го направи изборот, ќе потпише тригодишен договор со португалскиот гигант

Слободен печат

Ботас пред Хамилтон во квалификациите, замената Хулкенберг заврши како трет во квалификациите

Слободен печат

Боксерскиот спектакл на Тајсон виси поради марихуаната?!

Слободен печат

Зарко ја освои пол позицијата во Брно

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Официјално: Јувентус го отпушти Сари

Слободен печат

Меси нема страв од пандемијата, спие на анти-корона душек

Слободен печат

Кренке ја извади „змијата од џебот“, буџетот од 120 милиони евра на Арсенал му гарантира пет страшни засилувања

Слободен печат

Сари е веќе отпишан, Јувентус го контактира Покетино

Слободен печат

На маратонот „Тоше Проески“ на Крушевското езеро ќе плива и Евгениј Поп Ацев

Благоја Георгиевски

Тошевски промовиран во Ростов како голема ѕвезда: Ни дојде нов суперхерој кој знае да дава голови (ВИДЕО)

Слободен печат