Апасиев: Ми се закануваат заради Фејсбук објавите

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев денеска беше на распит во обвинителство, откако беа поднесени кривични пријави за говор на омраза преку неговите Фејсбук објави.

Тој изјави дека по објавите на Фејсбук добивал закани за него и неговото семејство, но дека нема да престане со нивна понатамошна објава бидејќи се држи до практиката на Европскиот суд за човекови права.

Тања Милевска и Мерсиха Смаиловиќ од Хелсиншкиот комитет ги поднесоа кривичните пријави против Апасиев, а тој најави кривични пријави за нив.

Прочитајте и...  СИРИЗА бара од Мицотакис веднаш да ги донесе во Парламентот договорите со Северна Македонија

Прочитај повеќе

Замениче, ви се брза на кафе во Приштина?

Следете ја во живо доцна ноќва првата претседателска дебата меѓу Трамп и Бајден

Слободен печат

Песков: Русија е подготвена со ЕУ да го разјасни „случајот Навални”

Маријана Митровска

Макрон жестоко се бори парламентот да не заседава само во Брисел

Слободен печат

Хрватска регистрираше 135 новозаразени со ковид-19

Слободен печат

Бес во Индија по смртта на тинејџерка која беше групно силувана

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нови санкции од Канада и Британија против Лукашенко

Слободен печат

Мицкоски слави роденден, соработниците го изненадија со торта (ФОТО)

Маријана Митровска

Србија 65 новозаболени од Ковид-19, еден починат

Слободен печат

Среде криза заминува медицински персонал- Главната сестра на Инфективна и две други си дадоа откази

Маријана Митровска

Рускиот историчар Дмитријев осуден на 13 години затвор поради сексуално злоставување на дете

Слободен печат

Нови рестрикции во Германија, на приватни собири до 25 лица

Маријана Митровска