9.2 C
Скопје

АПА: Мутираниот коронавирус можно е да е присутен во виенската канализација

Новата варијатна на коронавирусот, првпат детектирана во Велика Британија, можно е да е присутна во канализацијата на Виена, соопшти австриската новинска агенција АПА.

Агенцијата посочува дека еден прелиминарен тест покажал можност за присуство на новата варијанта во канализацијата на главниот град, но дека допрво претстои проверка со генетско секвенцирање.

Во Виена, отпадните води се анализираат во рамки на заедничкиот проект на Техничкиот универзитет, Агенцијата за здравје и безбедност на храна (АГЕС) и Градска хигиена.

Извор.МИА

Прочитајте и...  Србија руши рекорди со вакцинирањето, над 200.000 вакцинирани досега

Поврзани вести

Фаучи: Тешко е да се оствари целта на Бајден од 100 милиони вакцинации во првите 100 дена

Слободен печат

Над 800 новозаразени во Албанија, пет лица починаа – меѓу нив и 26-годишен пациент

Слободен печат

Мило Ѓукановиќ е реизбран за претседател на ДПС

Слободен печат

Маричиќ: Сегашната законска рамка дава простор да се испитува потеклото на имот

Слободен печат

ВИДЕО: Полицијата со водени топови ги растеруваше демонстрантите во Холандија, уапсени се 25 лица

Слободен печат

Делови од Карпош утре ќе останат без вода

Слободен печат

Остави Коментар