Антикорупциска: Уставен за некои иницијативи одлучува за само неколку месеци, а за некои му треба и една година - Слободен печат

Антикорупциска: Уставен за некои иницијативи одлучува за само неколку месеци, а за некои му треба и една година

Антикорупциска побарала одговор од Уставниот суд зошто некои иницијативи, Уставниот суд ги разгледува и одлучува по нив за само неколку месеци, а за некои на судот му треба и по една година.

Станува збор за предмет поднесен од Иницијативата за чист воздух О2 до Антикорупциска каде тие побарале од комисијата да изврши увид каде иницијативата поднесена од градежната комора до Уставен суд за мораториумот за градба во Општина Центар била разгледана и решена за само три месеци, а некои иницијативи кои ги навеле од невладината О2, на Уставниот суд му требале години за да одлучи по истите.

Прочитај повеќе

Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денес?

Слободен печат

Стотици мигранти влегоа во Мексико, следна дестинација – САД

Слободен Печат

ПОЛСКИТЕ ПРАТЕНИЦИ ИЗГЛАСАА: Судиите кои ќе ги критикуваат одлуките на власта може да останат без работа

Слободен Печат

Иванка починала во САД, се собираат средства да ја погребаат во Штип

Слободен печат

Нови проблеми за Фолксваген: Возачите од Европа бараат отштета поради скандалот со издувните гасови

Слободен Печат

Гутереш: Ја губиме војната против климатските промени – постои реална закана за опстанокот на човештвото

Слободен Печат

Остави Коментар

2 + 10 =

Прочитај повеќе

Стејт департментот ги предупреди граѓаните кои патуваат за Кина

Слободен печат

Вучиќ: Србите и Хрватите ќе имаат подобри односи во иднина

Слободен печат

Земјотрес почуствуван во Ресен

Слободен печат

Дескоска: Предметите на СЈО се камен на сопнување околу Законот за ЈО

Слободен Печат

Мајк Пенс го посети Ѕидот на плачот во Ерусалим

Слободен Печат

Одбележани 57 години од Елисејскиот договор во Скопје

Слободен печат