Антикорупциска поведе постапка против десет обвинители на СЈО

Обвинителите континуирано примале дополнителни приходи (надоместоци) и за истото по надминување на вредност од 20 просечни плати не пријавувале промена на имотната состојба со што постапиле спротивно со член 85 од ЗСКСИ.

Врз основа на добиени сознанија, Државната Комисија за спречување на корупција на денешната седница одлучи да отвори предмет по сопствена иницијатива во врска со наводи за сомневање на незаконско постапување на надворешниот соработник за прашања од областа на спортот на претседателот на Владата на РСМ, Даниел Димевски кој во својство на надворешен соработник и управител на правното лице Турд Олимпик ДОО Скопје стекнал својство на закупец на СРЦ „ Кале“ со што во улога на надворешен соработник остварил приватни интереси со што го оштетил буџетот на РСМ.

Второ, врз база на добиени сознанија од медиумите за значителен прилив на странска и домашна помош (донации) за времетраењето на вонредната состојба како што и претходно беше информирано ДКСК одлучи да преземе конкретни дејствија во насока на прибирање на релевантни информации за начинот на кој се користи доделената странска и домашна помош.

Прочитајте и...  Мелиса Ценовска од Тетово го победи Ковид-19 и не дозволи вирусот да се пренесе на семејството

Исто така, Државната комисија за спречување на корупцијата оформи предмет по сопствена иницијатива за испитување на нерегистрирани средства за дезинфекција кои се нашле во употреба.

Согласно Годишниот план за следење на имотната состојба и судирот на интереси на ДКСК предмет на проверка се анкетните листови на поранешните обвинители на СЈО.

Во постапката за утврдување на фактичката состојба Државната комисија за спречување на корупцијата прибави податоци од Министерството за финансии од кои констатираше дека поранешните обвинители од СЈО континуирано примале дополнителни приходи (надоместоци) и за истото по надминување на вредност од 20 просечни плати не пријавувале промена на имотната состојба со што постапиле спротивно со член 85 од ЗСКСИ.

Тргнувајќи од наведеното ДКСК заклучи да поведе прекршочна постапка за
следните лица:

  1. Катица Јанева
  2. Фатиме Фетаи
  3. Елизабета Јосифоска
  4. Лиле Стефанова
  5. Бурим Рустеми
  6. Гаврил Бубевски
  7. Стевчо Донев
  8. Трајче Пеливанов
  9. Артан Ајро
  10. Љубомир Лапе.
Прочитајте и...  Конечно од некои кафулиња се слушна музика

Четврто, ДКСК информира дека продолжува по нејзиното постапување по
предмет оформен по пријава со наводни за сомневање за незаконски
постапувања на Поглаварот на Исламската Верска Заедни

Прочитај повеќе

Спасовски: Очекувам успех во издавањето на еврообврзницата

Слободен печат

Рекордни жештини: Северниот дел на Индија со температури над 45 степени

Слободен печат

Њујорк тајмс: Поранешен министер од владата на Груевски вмешан во мултимилионска злоупотреба на набавка на маски

Слободен печат

Угостителите ги очекуваат протоколите за работа, се надеваат на измени

Слободен печат

„Изи џет“ и „Рајанер“ се враќаат во Италија

Слободен печат

Во Србија од 1 јуни се дозволени собири до 1.000 луѓе на отворено и публика на натпревари

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Одбиено барањето за изземање на судиите од расправата по жалбите за пресудите од „27 април”

Слободен печат

Европската комисија предлага 1.850 милијарди евра за опоравување на економијата

Слободен печат

Тадиќ ќе излезе на локалните избори, но ќе ги бојкотира парламентарните

Слободен печат

Лекарите незадоволни од укинувањето на рестрикциите: Враќањето во нормала преку ноќ, ќе донесе нови заболени и нови жртви

Мими Шушлеска Петкова

Илјадници маски завршија на плажа во Сиднеј

Слободен печат

Мицкоски: Наместо намалување, ќе имаме зголемување на јавниот долг од 1,8 проценти за првите четири месеци

Слободен печат