Антиќ сè уште без противкандидат, Наумоски се двоуми – Слободен печат
КошаркаСпорт

Антиќ сè уште без противкандидат, Наумоски се двоуми

Перо Антиќ по откажувањето на Владимир Темелковски, засега е единствен кандидат за претседател на МКФ, а сè уште актуелниот предводник на Федерација, Петар Наумоски не се изјаснил дали ќе се кандидира

Перо Антиќ на еден час пред почетокот на Изборното собрание на Македонската кошаркарска федерација е единствен кандидат за нов претседател.
Владимир Темелковски кој сè уште е спортски директор на МКФ и ја најави кандидатурата, еден ден пред Собранието одлучи да се повлече од трката.

Актуелниот претседател на МКФ, Петар Наумоски сè уште не се изјаснил дали од делегатите на собранието ќе бара нов мандат и тоа го става Антиќ засега како единствен кандидат за нов предводник на МКФ.

Според најновите измени во актите, секој клуб може да даде поддршка за кандидатура на неограчичен број кандидати, а тоа теоретски значи дека може да има онолку претенденти за престолот колку што има членки Собранието. Но, на гласањето ќе може да поддржи само еден од кандидатите.

Изборното Собрание на МКФ ќе се одржи во просториите на „Сквер 21“ (поранешно кино Вардар) со почеток во 12 часот.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close