Антиќ ја враќа струмичката кошарка – Слободен печат
КошаркаСпорт

Антиќ ја враќа струмичката кошарка

Струмица е спортски град со богата спортска традиција и секогаш спортот е приоритет на општината.

Со претседателот на македонската кошаркарска федерација, Перо Антиќ и спортскиот директор, Тодор Гечевски како и со советниците за спорт во Владата, Даниел Димевски и Ѓорги Тасев, разговараа за враќање на сјајот на струмичката кошарка и создавање на нови кошаркарски имиња.

– Ја потврдив мојата заложба за континуирана поддршка, но и потенцирав дека треба сите заедно да соработуваме и да го дадеме максимумот за развој на спортот во општината – се зборовите на градоначалникот на Општина Струмица, Коста Јаневски.

Своевремено КК Струмица доминираше во македонската кошарка, во натпреварувачката сезона 2006/07 овој клуб беше шампион во нашата лига.

Беа финалисти во македонскиот куп во 2007 и 2008 година, но по сезоната 2007/08 го откажа учеството во Првата лига и новоформираната Балканска лига поради финансиски проблеми.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close