Анкетите покажуваат рекордна популарност на Трамп

Поддршката за американскиот претседател Доналд Трамп достигна рекордни 49 проценти, најмногу откако тој ја презеде функцијата во 2017 година, објави Галуп.

Од друга страна, анкетата на Галуп покажа дека околу 50 проценти од регистрираните гласачи не ги одобруваат постапките на Трамп, а само еден процент немаат мислење.

Претседателот на САД ужива поддршка од 94 проценти од републиканците и 42 проценти од гласачите кои се опишуваат како независни.

Меѓу демократите, политиките на Трамп ги одобруваат само седум проценти од гласачите.

Во исто време, поделбата меѓу двете водечки партии, кога станува збор за проценка на перформансите на претседателот, никогаш не била поголема откако Галуп спроведува истражувања.

Прочитајте и...  Уште една експлозија во околината на Тенхеран

Прочитај повеќе

Серија инциденти пред Собранието на Србија во Белград (ВИДЕО)

МИА Агенција

Реакција на српската Демократска партија за протестите во Белград

Слободен печат

Демонстрантите ја нападнаа полицијата во Белград, употребен и солзавец

Слободен печат

Нови демонстрации во Србија, Парламентот го опколи жандармеријата (ВИДЕО)

Слободен печат

Вучиќ од Париз: Мислам дека конечно паднаа сите маски!

Слободен печат

Во светот денеска рекорден број новозаразени: СЗО признава дека не може да се искорени вирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Царовска: ВМРО-ДПМНЕ нуди изолација и враќање назад

Слободен печат

Стефановиќ: Брутални сцени на насилство, полицијата мора да реагира

МИА Агенција

Николоски: Мојот против кандидат е „капо ди тути капи“ на сите криминалци во оваа држава

Слободен печат

Филипче: Ако делите барем дел од ентузијазмот, вербата и желбата што јас вечерва ја чувствувам, ние сме победници

Слободен печат

Заев: После поразот Мицкоски нема да биде лидер на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Мицкоски: Да ставиме крај на криминалот и разнебитувањето

Слободен печат