Анкета: Третина од Британците не би се вакцинирале против коронавирусот

Околу една третина од Британците не би се вакцинирале против Ковид-19 или не се сигурни дека би го сториле тоа, покажуваат резултатите од новото истражување.

Според „Скај њуз”, во однос на оние кои во најголем дел се потпираат на традиционални информативни платформи, учесниците во истражувањето, кои се повеќе се информираат преку социјалните мрежи, биле помалку наклонети да кажат дека ќе бидат вакцинирани.

Во оваа анкета на јавното мислење учествувале 1.666 лица, а шест проценти од нив рекле дека сигурно нема да се вакцинираат.

Десет проценти од учесниците изјавиле дека веројатно нема да го сторат тоа, додека 15 проценти се изјасниле дека не знаат дали би го сториле тоа.

Од друга страна, вкупниот процент на оние кои имаат позитивен став кон вакцинацијата е 69 отсто, бидејќи 38 отсто од испитаниците се изјасниле дека сигурно ќе се вакцинираат, а 31 отсто дека веројатно би го сториле тоа.

Истражувањето е спроведено на барање на Британскиот центар за борба против дигитална омраза, кој исто така објави извештај за ширењето лажни информации за вакцини преку Интернет. 

Прочитајте и...  Издадени се казни за десет правни субјекти на охридското крајбрежје за непочитување на прописи за превенција од Ковид-19

Прочитај повеќе

Нападнат Беким Асани: Планирам да купам пиштол, не може кој како ќе стигне да ме тепа!

Мирослава Бурнс

Вучиќ ќе избира меѓу четворица кандидати за нов српски премиер

Слободен печат

Ново промотивно видео за кое ја претставува земјава како врвна дестинација (ВИДЕО)

Слободен печат

Во исчекување на протоколите, МОН објави прирачник за чистење на училиштата

Слободен печат

Од почетокот на кризата околу 20.000 луѓе загубиле работа: Работодавачи делат откази и на хронично болни лица

Се урна понтонски мост при воена вежба во Русија, повредени 18 лица

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Цивил со осуда против насилството и делата од омраза

Слободен печат

Едно лице обвинето за недозволено поседување оружје и муниција во Скопје

Слободен печат

„Букинг“ отпушта 4.000 вработени

Слободен печат

СДСМ и понуди на ДПА да биде дел од владината коалиција

Слободен печат

Пад на приходите на „Дизни“ за 42 отсто

Слободен печат

Одбележување Светска недела на доење – поддршка на доењето за поздрава планета

Слободен печат