АНКЕТА: Штом не ги почитуваме мерките, нека има полициски час

Од вечерва од 21.00 часот па сè до понеделник граѓаните на Скопје, Куманово, Липково, Штип, Тетово, Боговиње, Брвеница, Теарце, Желино и Јегуновце ќе останат дома во карантин, како резултат на полицискиот час кој го воведоа властите поради зголемувањето на бројот на заразени со Ковид-19.

Во последните неколку денa бројот на новоинфицирани од коронавирус забрзано расте, па рестриктивните мерки повторно стапија на сила, со тоа што сега покрај во наведените општини, каде постои најголем ризик од Ковид-19, во останатиот дел од државата полицискиот час за продолжениот викенд ќе почнува од 16.00 до 05.00 часот наутро.

„Слободен печат“ ги праша граѓаните што сметаат за полицискиот час кој следува, а добар дел од нив веруваат дека токму ние луѓето сами сме си виновни за повторното воведување на рестриктивните мерки.

Прочитајте и...  Заев ги најави Еколог, ИКЕА и Блекстон, Мицкоски вети но не ги откри трите големи интернационални инвестиции

Повеќето од испитаниците велат дека немаме доволно колективна свест, односно дека доколку го поправиме нашето однесување нема да има никаква потреба од полициски час.

Во продолжение погледнете ја анкетата:

 

Прочитај повеќе

Анкета: Третина од Британците не би се вакцинирале против коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Гласањето нема да биде помалку безбедно од било која друга нормална активност која ја вршиме секојдневно (ВИДЕО)

Слободен печат

Јанушев: Ветинг за политичарите и судиите – Ние Груевски ниту сме го избркале, ниту планираме да враќаме некого (ВИДЕО)

Слободен печат

Израел усвои вонреден закон за борба против новиот бран на коронавирусот

Слободен печат

Реновирани двете гинеколошки операциони сали во болницата во Чаир, почната е гасификација на котелот за парно греење

Слободен печат

Атанасов од АХВ: Граѓаните кои се сомневаат дека имаат труење со храна веднаш да пријават, за да се излезе на терен и да се земат примероци (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Француските научници заклучија: Сезонските коронавируси не ги штитат децата од Ковид-19

Слободен печат

Турција спречи обид за шверцување на 276 мигранти

Слободен печат

Загрижувачка ситуација за 74.000 вработени: Намалена потрошувачката на сладолед во Италија

Слободен печат

СЗО го разгледуваат отвореното писмо од научниците за нови препораки за заштита од коронавирус

Слободен печат

Градоначалничката на Атланта е позитивна на коронавирус (ВИДЕО)

Слободен печат

Бабовски: До крај на јули може да се аплицира за добивање субвенции за земјоделството по Програма 2020 година

Слободен печат