18.8 C
Скопје

Анкета: Секој петти Американец загубил роднина или близок пријател за време на пандемијата на ковид-19

Дури 20 проценти од Американците рекле дека изгубиле роднина или близок пријател како последиица на коронавирусот, покажува новата анкета спроведена од „Асошиејтед Прес“ (АП) и Центарот за јавни истражувања НОРЦ по повод една година од прогласувањето на пандемијата.

Заедниците со обоена популација се потешко погодени од коронавирусот. Така, анкетата покажа дека 30 проценти од Афроамериканците и Хиспанците изгубиле роднина или близок пријател за време на епидемија, додека тој процент кај белците е дури за половина помал и изнесува 15 проценти.

Утврдено е дека се намалува и загриженоста во јавноста за вирусот, како и дека фрустрацијата поради примена на санитарни мерки е изразена дури и од луѓе кои жалат за загубата на некого за време на епидемијата.

Иако вакцините несомнено доведуваат до крај на пандемијата, една третина од Американците немаат намера да се вакцинираат, а таков став пред се имаат помлади луѓе, граѓани без факултетска диплома и републиканци.

Бројот на смртни случаи од коронавирус во САД достигна 529.000.

Поврзани вести

Анкета за бугарските избори: Разликата меѓу ГЕРБ и „Има таков народ“ е помала од 2 отсто

Слободен печат

ВИДЕО | Д-р Пановски: Нов бран нема да биде ни приближно силен како претходните

Слободен печат

ВИДЕО | Дерала: Мобилност, посветеност и непристрасност – отворен повикот на ЦИВИЛ за набљудувачи

Слободен печат

180 санкционирани возачи во Скопје

Слободен печат

Директорот на руско разузнавање тврди: Сталин ја нарекол дезинформација пораката дека Германија е подготвена за напад врз СССР

Слободен печат

Шест француски војници и четири цивили ранети во напад со автомобил-бомба во Мали

Слободен печат

Остави Коментар