Анкета: Рејтингот на Бајден се зголемува, на Трамп опаѓа

Според последното испитување на расположението на јавноста на национално ниво спроведено од Универзитет Квинипек, Џо Бајден, сигурен демократски кандидат за претседател, води со 15 процентни поени пред претседателот Доналд Трамп, и ова е најголемата разлика регистрирана годинава.

Анкетата, спроведена од 9 до 13 јули, покажа дека на следните претседателски избори во САД, закажани за 3 ноември, за Бајден би гласале 52 отсто од Американците, а за Трамп – само 37 отсто.

Рејтингот на претседателот во јули опаднал до 36 отсто, од 42 проценти во јуни, најниско досега.

Пред помалку од еден месец резултатот беше 49 проценти за Бајден против 41 отсто за Трамп. Поранешниот потпретседател на САД води во анкетите уште од март, но ваква разлика од 15 отсто е регистрирана за првпат.

Најновата анкета на Квинипек го покажува и незадоволството на избирачите во однос на работата на Трамп како претседател посебно во сферата на економијата – 53 отсто укажале дека не ја одобруваат додека 44 отсто дека ја одобруваат.

За Трамп ова се најлоши резултати во однос на економијата уште од август 2017 година.

Анкетата покажа и дека само 30 отсто од Американците му веруваат на претседаелот околу информациите за епидмијата од новиот коронавирус, додека 67 проценти од гласачите не му веруваат.

Или само еден од тројца анкетирани изјавиле дека Трамп е искрен и ја зборува вистината за ширењето на пандемијата во САД. 

Прочитајте и...  Албанија екстрадира во Германија Таџикистанец баран со меѓународна потерница поради тероризам

Прочитај повеќе

Интерпол: Криминалците го користат коронавирусот за кибер напади врз корпорациите

Слободен печат

Либанскиот премиер се закани: Ќе платат одговорните за експлозијата – Бејрут како погоден од атомска бомба (ВИДЕО)

Слободен печат

Петковски: Повикот за Али Ахмети во Хаг не е случаен, и Шешељ го викнаа како сведок па го осудија

Слободен печат

Меѓу исчезнатите има и деца: Ураганот Исаија збриша цела населба, хаос во Њујорк и Вирџинија (ВИДЕО)

Слободен печат

Родителите не знаеле зошто детето е поспано па го однеле во болница: Лекарите се шокирале кога ги виделе снимките (ФОТО)

Слободен печат

Со изведба на одбрани арии отворено јубилејното 60. „Охридско лето” (ФОТО+ ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ВО ЖИВО: Во експлозијата во Бејрут загинаа најмалку 30 луѓе, а над 3.000 се повредени

Слободен печат

Три и пол години казна затвор за Владимир Панчевски

Слободен печат

По 10 часовната судска расправа се очекува пресудата за Владимир Панчевски

Слободен печат

СТРАОТНИ СНИМКИ ОД БЕЈРУТ, небото се затемни, луѓето преплашени: Најмалку 30 загинати и повеќе од 500 повредени (ВИДЕО)

Слободен печат

Ахмети за Коха: Премиер не се станува ниту со 46 пратеници!

Слободен печат

ЗЕМЈА БЕЗ МАСКИ: Додека во остатокот од Европа тие се задолжителни, тука ги сметаат дури и за штетни

Слободен печат