АНКЕТА: Граѓаните не веруваат дека од први ќе има доволно лекови во аптеките (ВИДЕО) – Слободен печат
ВестиВи ПрепорачувамеМакедонијаСлободна ТВ

АНКЕТА: Граѓаните не веруваат дека од први ќе има доволно лекови во аптеките (ВИДЕО)

„Слободен печат“ ги праша граѓаните дали веруваат дека од први наредниот месец, откако ќе се укинат квотите, ќе има доволно лекови на рецепт во аптеките и дали до сега имале проблем со тоа да најдат лек па морале да го купуваат приватно.

Од одговорите се добива впечаток дека пензионерите генерално и досега успевале да ја обезбедат својата хронична терапија, освен оние поспецифични и поскапи лекови.  Интересно е што речиси сите помлади што ги анкетиравме рекоа дека не користат лекови.

Сепак, заклучокот на поголем дел од граѓаните е дека не веруваат дека најавената реформа ќе се реализира така како што се очекува. Како што велат, многупати биле разочарани откако првично верувале во тоа што се промовирало.

Фондот за здравствено осигурување најави дека од наредниот месец се укинуваат квотите во сите аптеки во државата, со што веќе не треба да се случува пациентите да се враќаат и да мора да го купуваат лекот приватно.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close