АНКЕТА: Граѓаните не веруваат дека од први ќе има доволно лекови во аптеките (ВИДЕО) - Слободен печат

АНКЕТА: Граѓаните не веруваат дека од први ќе има доволно лекови во аптеките (ВИДЕО)

„Слободен печат“ ги праша граѓаните дали веруваат дека од први наредниот месец, откако ќе се укинат квотите, ќе има доволно лекови на рецепт во аптеките и дали до сега имале проблем со тоа да најдат лек па морале да го купуваат приватно.

Од одговорите се добива впечаток дека пензионерите генерално и досега успевале да ја обезбедат својата хронична терапија, освен оние поспецифични и поскапи лекови.  Интересно е што речиси сите помлади што ги анкетиравме рекоа дека не користат лекови.

Сепак, заклучокот на поголем дел од граѓаните е дека не веруваат дека најавената реформа ќе се реализира така како што се очекува. Како што велат, многупати биле разочарани откако првично верувале во тоа што се промовирало.

Фондот за здравствено осигурување најави дека од наредниот месец се укинуваат квотите во сите аптеки во државата, со што веќе не треба да се случува пациентите да се враќаат и да мора да го купуваат лекот приватно.

Прочитај повеќе

Демонстрации во Јордан против увозот на гас од Израел (ВИДЕО)

Слободен Печат

Уапсени две лица што се обиделе да продадат 12 милијарди лозинки

Слободен печат

Тактиката на Макрон за „исцрпување“ на демонстрантите дава резултати?

Слободен печат

Се појави нов мистериозен вирус – американските власти ги прегледуваат патниците од Кина на аеродромите

Слободен Печат

Секојдневните потреби го натерале прачовекот добро да го запознае морското дно

Слободен печат

Харадинај оди во Хаг

Слободен Печат

Остави Коментар

three + one =

Прочитај повеќе

Курти сѐ уште е оптимист дека ќе има договор за формирање влада на Косово

Слободен печат

Бразил: Сменет министерот кој во говор го цитираше Јозеф Гебелс

Слободен печат

Поголема група мигранти од Средна Америка се движат кон САД

Слободен Печат

Ирански генерал доби санкции од САД

Слободен Печат

Ликвидација во Белград: Застрелан маж додека со сопругата го чекал детето пред училиште

Слободен печат

Словенија повлече шест и пол тони унгарско мисиркино месо поради птичји грип

Слободен Печат