10 C
Скопје

Анкета: Германците го почитуваат социјалното дистанцирање, но не и забраната за излегување

Студија направена од Универзитетот Манхајм покажа дека Германците драстично го смениле начинот на живот во време на кризата со  коронавирусот.

Утврдено е дека зачестеноста на средбите со пријатели во последните неколку недели е значително намалена.

Пред да се воведат рестриктивни мерки, 42 проценти од Германците се среќавале со други луѓе неколку пати неделно, а меѓу 25 и 31 март само пет проценти од нив го сториле тоа. Дури 69 проценти од Германците решиле да не се среќаваат со своите пријатели воопшто, во согласност со барањето на Владата за физичко растојание.

Од друга страна, постои критичко расположение кон ограничувањето на движењето.

Само 41 процент сметаат дека е прифатливо ограничувањето за излегување од дома.

Прочитајте и...  Франција ги прекина сите летови со Бразил

Студијата, исто така, покажува дека околу 60 отсто од Германците продолжуваат да работат во нивните компании и само 21,2 проценти преминале на работа од дома.

Поврзани вести

Богатството на Џек Ма се зголеми за 2,3 милијарди долари за само еден ден

Слободен печат

Силен земјотрес од 5,2 степени регистриран кај грчките острови Нисирос и Кос

Слободен печат

Инцидент „тежок“ 916 милиони долари: Властите на Суецкиот канал бараат од сопственикот на бродот да ја плати оштетата

Слободен печат

Кривична пријава за насилство врз дете во Кочани

Слободен печат

СЗО: Бројот на заразени во последните 24 часа се зголеми за повеќе од 567.000

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Претепаното Ромче од Кочани низ солзи моли да го однесат кај мајка му

Слободен печат

Остави Коментар