12 C
Скопје

Анкета: Американците очекуваат да имаат жена претседател до 2030 година

Повеќе од 90 отсто од Американците сметаат дека САД до 2030 година би можеле да имаат жена претседател, покажуваат денеска објавените резултати од испитувањето на јавното мислење спроведено од „Галуп“.

Резултатите се објавени во момент кога потпретседателката на САД, Камала Харис се повеќе се смета како фаворит за претседателска номинација на Демократската партија во 2024 година.

Анкетата на „Галуп“ спроведена во 74 земји покажала дека Американците најверојатно ќе се изјаснат дека жена би можела да ја води нивната држава до 2030 година.

Повеќето испитаници во само три земји Мавританија, Белорусија и Шри Ланка изјавиле дека не очекуваат жена на претседателската функција во годините кои доаѓаат, покажало испитувањето спроведено од 2019 до 2020 година, чии резултати се објавени на Меѓународниот ден на жената.

Прочитајте и...  Филипче: Со кинескиот амбасадор Ѕуо разговаравме да се забрза процесот за испорака на 200.000 вакцини од „Синофарм“

Жени се наоѓаат на претседателската позиција во само 22 земји во светот, а 119 никогаш нема да ја имаат, покажуваат податоците на ОН, а жените држат малку повеќе од една четвртина од пратеничките места во парламентите низ светот.

Поврзани вести

ЕУ воведе санкции за официјални лица во Иран: Техеран одговори со прекинување на соработката

Слободен печат

Американската амбасада во Сараево нема да шпекулира за наводни изјави за територијални поделби

Слободен печат

Дачиќ: Не бев близок со семејството Милошевиќ, но не бев предавник

Слободен печат

77-годишен могилчанец уапсен откако им се заканувал на соселаните со пиштол

Слободен печат

Лукаревска: Најостро демантирам дека Дејан Смилевски имал каква било допирна точка со МојДДВ

Слободен печат

Рашковски вози џип вреден 74 илјади евра кој не фигурира во неговиот анкетен лист

Слободен печат

Остави Коментар