Анкара и Москва одлучни за прочистување на терористичките закани во Сирија

Елиминирање на терористичките закани во Сирија, зајакнување на билатералните односи, испораката на системот С-400 и нуклеарната централа „Аккују“ беа главните теми на заедничката прес-конференцијата на претседателите на Русија и Турција, Владимир Путин, односно Реџеп Таип Ердоган.

По нивната средба заедно со голем број министри и високи претставници од двете земји во рамки на осмиот состанок на „Високиот совет за соработка меѓу Турција и Русија“, Ердоган истакна дека Анкара и Москва се одлучни за елиминација на терористичките закани во Сирија.

„Спречивме голема човечка катастрофа во Идлиб. На нашата средба особено внимание дадовме на важноста на зачуваувањето на стабилноста и мирот во Идлиб“, изјави турскиот претседател кој нагласи дека дека Идлиб мора целосно да биде исчистен од тероризмот за да можат луѓето безбедно да се вратат во своите домови.

Прочитајте и...  Официјално соопштение од Јамајка: Не е донесена одлука за признавање на Косово

Додека рускиот претседател Владимир Путин, наведувајќи ја важноста на соработката во Сирија, истакна дека Турција, Русија и Иран, во рамки на моделот на Астана, ќе продолжат и понатаму да соработуваат.

Путин исто така нагласи дека Турција и Русија вложуваат поголеми напори за воспоставување на поголема стабилност во трговската соработката меќу двете земји. „На нашата средба разговаравме и за користење на нашите национални валути во исплаќањето. Вклучувајќи ја и трговската соработка со националните валути, правиме сè за да ја добиеме економската независност заедно со Турција“, изјави претседателот на Руската Федерација.

Тој исто така изрази задоволство за успешната соработка со Турција во областа на безбедноста, економијата и туризмот и укажувајќи на испораката на одбранбениот систем С-400 рече дека Турција и Русија ќе зголемат соработката во вооружувањето и вети дека изградбата на нуклеарната централа „Аккују“ ќе биде завршена до 2023 година.

Прочитајте и...  Напаѓачи пукаа во наргиле-бар во Штутгарт

 

 

 

Прочитај повеќе

Трамп: Гренел ќе остане задолжен за дијалогот меѓу Белград и Приштина бидејќи е многу добар во таа работа

Слободен печат

Албанската опозиција го поддржува протестот на Мета

Слободен печат

Убиен лидерот на Ал Каеда во Јемен

Слободен печат

Уапсени се двајца скопјани при заплена на 12 килограми хероин на влез во Црна Гора (ФОТО)

Слободен печат

Мета: Одбраната на Уставниот суд е црвена линија на секој чесен и одговорен Албанец

Слободен печат

Израел убиле Палестинец, по што следела одмазда од 20 ракети

Слободен печат

Остави Коментар

3 × 1 =

Прочитај повеќе

Стапува во сила забраната за увоз и извоз на отпад за согорување меѓу Северна македонија и Бугарија

Слободен печат

СЗС: Вучиќ повторно го потврди неуспехот на својата политика на Косово

Слободен печат

Што претставува „плус, плус“ планот на Ахтисари?

Слободен печат

Спасовски изрази сочувство до семејството на загинатите деца во Романовце

Слободен печат

Асанж и претставници на американската Влада утре ќе се соочат во лондонскиот суд

Слободен печат