Анѓушев: Зголемувањето на платите и пензиите се заснова на растот на економските бројки

Како Влада мора да ги решаваме тековните проблеми, а ако ги прашате стопанствениците човечкиот кадар им е најголемиот проблем со кој се соочуваат и токму затоа создаваме услови за зголемување на платите, порача вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев.

– Мора да им помогнеме на компаниите да ги задржат луѓето. Затоа во фокус на Предлог буџетот за 2020 година ќе бидат инвестициите во човечки капитал. Зголемувањето на платите и пензиите не е предизборен поткуп, туку се заснова на растот на економските бројки во последните две години, рече Анѓушев во емисијата „Топ тема на ваша страна” на ТВ Телма.

Со помало задолжување на државата, потенцира, имаме раст на економските бројки и остваруваме подобри резултати.

Прочитајте и...  СЗО: Над 253.000 новозаразени во последните 24 часа

Како пример посочи дека во периодот од први јули 2013 до први јули 2015 година просечната плата пораснала за 821 денар, од 2015 до 2017 година за 842 денара, а од 2017 до 2019 година за 2.790 денари. Во истиот период од 2013 до 2015 се отворени нови 21.119 работни места, од 2015 до 2017 година 40.314, а од 2017 до 2019 година 54.391 нови работни места.

– Тоа го прави реалната економија и отворените работни места. Во ПИОМ влегуваат нови пари заради новоотворените работни места и порастот на просечната плата, а ќе дојдат и нови пари поради субвенционирањето на растот на платите од 600 до 6.000 денари. Логично е и пензионерите да го почувствуваат растот на платите и на приливите во Фондот. Овие мерки и политики се подготвуваа пред неколку месеци, односно пред да знаеме дека ќе има предвремени избори поради недобивањето датум за пристапни преговори со Европската Унија, посочи Анѓушев.

Прочитајте и...  Мицотакис ќе ги информира лидерите на политичките партии за турскиот брод, непроменета позицијата на „Оруч Рејс"

Вицепремиерот демантира дека најавеното покачување на платите кај медицинските работници е дел од изборната кампања.

– Доколку не се покачат платите на медицинските работници ќе останеме држава без доктори. За покачувањето се говореше уште во јуни минатата година, тоа не е нешто ново. Сега се создадоа услови да може да се реализира, потенцира Анѓушев.

Прочитај повеќе

Родители преку онлајн петиција бараат далечинска настава

МИА Агенција

Градинките во Гевгелија половично ќе бидат пополнети со деца

МИА Агенција

Повеќето кафулиња и ресторани во Грција со ограничено работно време

Слободен печат

Од утре претежно сончево со дожд и грмежи попладне

МИА Агенција

Ковалкова: Белоруските власти ја принудија Тихановскаја да ја напушти земјата

Слободен печат

Комисијата за заразни билести и МОН го одложија за утре состанокот за протоколите за наставата

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ниту еден од позитивните патници на македонскиот лет за Финска немал решение за изолација

Мирослава Бурнс

Мицотакис ќе ги информира лидерите на политичките партии за турскиот брод, непроменета позицијата на „Оруч Рејс”

Слободен печат

Жителите на Хонгконг во редови чекаа да купат копија од весникот „Епл дејли“ како поддршка за медиумите

Слободен печат

Путин: Русија ја одобри првата вакцина против коронавирусот во светот, една од моите ќерки ја прими

Слободен печат

Пандемијата и натаму носи ризици за економијата

МИА Агенција

Ву: Кина се обидува од Тајван да направи иден Хонгконг

Слободен печат