Анѓушев во Вашингтон се стретна со претставници од политичкиот и економскиот живот (ВИДЕО)

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев, изминатите два дена учествуваше на Конференцијата на Југоисточна Европа и Источен медитеран „Нови стратегии – нови перспективи“ која се одржува во Вашингтон ДЦ, во организација на Делфи форумот и весникот Катимерини.

Вицепремиерот Анѓушев, заедно со грчкиот министер за развој и инвестиции Адонис Георгиадис и министерот за надворешни работи на Кипар Никос Кристодулидес, учествуваа на панелот „Енергетска безбедност во Источниот Медитеран“, каде дискутираа за тековните проекти и идните предизвици во енергетскот сектор.

Во рамките на Конференцијата вицепремиерот оствари средби со државниот секретар за трговија во Стејт Департментот, Вилбур Луис Рос, како и специјалниот пратеник на државниот секретар на САД за Западен Балкан и заменикот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Метју Палмер,  како и со поранешниот амбасадор во Северна Македонија и сегашен помошник секретар за европски и евроазиски прашања Филип Рикер со кои разговараше за  актуелните политички состојби во земјата како и за економската соработка помеѓу Република Северна Македонија и Соединетите Американски Држави.

Прочитајте и...  СЗО: Рекордно дневно зголемување на бројот на новозаразени - Нови 212.326 случаи на коронавирус

По завршувањето на Конференцијата, Вицепремиерот оствари работни состаноци со потпретседателот на групацијата Светска Банка задолжен за Европа и Централна Азија, Сирил Милер и со потпретседателката на Меѓународната финансиска корпорација (ИФЦ) задолжена за Европа, Централна Азија, Латинска Америка и Карибите, Џорџина Бејкер, со кои разговараше за тековните и идни проекти во Северна Македонија со поддршка на овие две организации.

Прочитај повеќе

Иранските власти тврдат дека изградиле подземни ракетни градови

Слободен печат

Заев порача дека заврши времето на груевизмот и национализмот, за Мицкоски овие избори се за обелување на образот на нашите предци

Слободен печат

Во континуитет висок број починати и новозаразени од Ковид-19 во земјава

Слободен печат

Променливо облачно со сончеви периоди, попладне нестабилно со појава на град

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колкава е вредноста на еврото денеска?

Слободен печат

Научници бараат од СЗО да ги смени препораките: Коронавирусот се пренесува и преку воздух

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вандализам на ловиштата во Македонска Каменица

Слободен печат

Глас за Македонија од Куманово: Борба против корупција, поддршка за мали семејни фирми

Слободен печат

Зибери: 20.000 евра грантови за секој млад фермер под 35-годишна возраст

Слободен печат

Шекеринска: ВМРО-ДПМНЕ не смее да каже ни „п“ од правна држава

Слободен печат

Мицкоски: Заев и СДСМ се “доктори по наука” за криминал, пљачка, корупција и национално предавство

Слободен печат

Заев: Груевизмот и лажниот патриотизам завршија, продолжуваме по вистинскиот пат

Слободен печат