Анѓушев најави затворање на некои од факултетите – Слободен печат
ВестиМакедонија

Анѓушев најави затворање на некои од факултетите

Вицепремиерот Анѓушев на прашањето што со лиценците, одговори дека владеењето на правото ќе го доведеме во прашење ако им се одземат лиценците.

„Образовниот систем не одговара на реалните потреби на економијата. Загрижувачки е тоа што во државава 90% млади одат на факултет, а во исто време немаме квалификувани работници, како заварувачи, шофери и слично“, рече вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев во вечерашната Топ Тема на Телма.

Вицепремиерот Анѓушев на прашањето што со лиценците, одговори дека владеењето на правото ќе го доведеме во прашење ако им се одземат лиценците.

– Она што го направи оваа влада – не издаваме нови лиценци на нови факултети, туку како ќе им истекуваат лиценците така ќе престанат да постојат, рече Анѓушев.

– Доколку ситуацијата беше поинаква 18.000 квалификувани работници би се вработиле денеска – рече вице премиерот во вечерашната Топ Тема на Телма.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close