Анѓушев: Доколку не се преземат итни мерки прашање е дали државата воопшто ќе има пари во буџетот за да исплати плати

Економијата сега треба да ја одржиме жива, па после кризата да ја лекуваме, смета довчерашниот вицепремиер за економски прашања Кочо Анѓушев.

Поранешниот вицепремиерот за економија во Владата на Зоран Заев, Кочо Анѓушев во гостување за ТВ 21 истакна дека од 3,7 милијарди евра, како што е проектиран годинашниов буџет, од корона кризата, на државата ќе и фалат дури 2 милијарди евра . Тој вели дека излезот од ваквата состојба е што побрзо државата како и сите држави во светот,да земат кредити.

Економијата сега треба да ја одржиме жива, па после кризата да ја лекуваме, смета довчерашниот вицепремиер за економски прашања Кочо Анѓушев.

Прашан што мисли за мерките што ги предложи лидерот на СДСМ Зоран Заев, пред се околу мерката сите во администрацијата да земаат плата од 14.500 денари во април и мај, Анѓушев рече дека ги следи реакциите околу овој предлог и смета дека не се коментира за клучното прашање, а тоа е, не дали да земаат по 14.500 туку дали државата воопшто ќе има пари во буџетот за да им исплати плати доколку не преземат итни мерки.

Прочитајте и...  Основното јавно обвинителство Охрид ќе ја истражува смртта на жената од Струга

-Исто како и пациентите, ние прво треба да ги одржиме живи, а нема да останат значи неповредени, ќе бидат секако повредени… И економијата ќе биде повредена, но да може после тоа да закрепне и да се лекува, бидејќи ако компаниите умрат, да речеме фигуративно, после тоа нема никаков лек на таква состојба – рече Анѓушев за ТВ 21.

Тој истакна дека од 3,7 милијарди евра, колку што е проектиран годинешниов буџет, на државата ќе и фалат дури 2 милијарди евра, кои, според него, мора да се обезбедат од задолжување.

Прочитај повеќе

АВМУ ќе донира дополнителни финансиски средства за опожарената ТВ Вис

Ангеловска: Се подготвува вториот сет мерки

МВР: Дури 263 лица не го почитувале полицискиот час

Во Бугарија од Ковид-19 починаа седум луѓе

МИА Агенција

Трамп нема да го затвори Њујорк

МИА Агенција

Жбогар: Нема враќање назад, преговарачкиот воз замина од станицата и вие сте во него

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Состојба со Ковид-19 во светот до 10 часот

МИА Агенција

Во Африка 2.650 луѓе инфицирани со Ковид-19

МИА Агенција

Во Црнa Гора вкупно 84 лица инфицирани со Ковид-19

МИА Агенција

Денеска сончево со умерена облачност

Горан Наумовски

Три нови случаи со Ковид-19 вчера во Косово, вкупно 91 заразен

Досега во земјава се регистрирани 241 лице заболени од Ковид-19